czwartek, 9 maja 2013

Najpiękniejsze biblioteki świata

         Tak, jak zapowiadaliśmy Trzynastka postanowiła świętować Tydzień Bibliotek organizując wystawę pt. Najpiękniejsze biblioteki świata. Sądzimy, że to odpowiedni moment, aby oddać należyty hołd "świątyniom książek". Dlatego postanowiliśmy, że przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek będziemy prezentować Wam jedną wybraną bibliotekę. 
         Nasz cykl rozpoczynamy od przedstawienia Biblioteki w Melku (Austria). Jest ona jednym z głównych obiektów Klasztoru Opactwa Benedyktynów w Melku, który wznosi się ponad miastem na stromym grzbiecie skalnym. Opactwo powstało w średniowieczu, na miejscu wcześniejszej fortyfikacji. W XVIII wieku klasztor poddano gruntownej barokizacji i rozbudowie, w konsekwencji powstał jeden z największych barokowych zespołów sakralnych w Europie, uznawany za najpiękniejszy przykład baroku w Austrii.
         Biblioteka jest ogromną ozdobą Opactwa Benedyktynów w Melku. W dwunastu salach zgromadzono przeszło sto tysięcy różnego rodzaju woluminów i starych rękopisów. Najstarsze z nich datowane są na IX stulecie. Bibliotekę zdobią freski autorstwa Paula Trogera.
        Klasztor w Melku stanowił inspiracje dla włoskiego pisarza Umberta Eco do napisania jednej z jego najsłynniejszych książek pt. Imię róży.

Klasztor Opactwa Benedyktynów w Melku

Biblioteka Klasztoru Opactwa Benedyktynów w Melku

A tak prezentuje się nasza wystawa:


Zapraszamy do oglądania!


Prześlij komentarz