Photobucket

czwartek, 31 października 2013

Poczytaj mi...

        Czy Wy również uważacie, że chwile, kiedy wspólnie czytamy z dzieckiem ulubione bajki są jak magia? To właśnie wtedy mamy możliwość razem przeżyć cudowną przygodę: przemierzyć kręte ścieżki Stumilowego Lasu, przygotować sok z Gumijagód, odnaleźć słodką chatkę na słonecznej polanie, pocieszyć smutną księżniczkę... Z czasem wspólne czytanie staje się rytuałem, który pozwala celebrować najpiękniejsze chwile w naszym życiu. Czy potrzeba czegoś więcej? Oczywiście, że tak :). Można ten czas wykorzystać nie tylko na pogłębianie więzi z naszymi pociechami, ale również na naukę rozwiązywania problemów tych dużych, jak i małych, oraz  na kształtowanie pozytywnych nawyków i postaw dziecka. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego tekstu literackiego, który możemy potraktować jako punkt wyjścia do właściwej rozmowy. 
         Czytanie dziecku to piękny sposób na spędzanie czasu. To coś więcej niż przyjemność, gdyż dziecko wychowane w duchu miłości do książek nie ma w późniejszym wieku problemów z czytaniem lektur, czytaniem ze zrozumieniem, nie ma mowy o przymusie... 
         Dla nas, bibliotek, popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych to priorytetowa sprawa. Dlatego bardzo cenimy kontakt z przedszkolakami, odwiedzającymi nasze mury. Zawsze starami się przygotować zajęcia w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla maluchów, aby biblioteka kojarzyła im się z zabawą, radością i czytaniem :). 
         W ostatnich tygodniach Trzynastkę odwiedziły dzieci z olsztyńskich przedszkoli. I tak z Przedszkolem "Junior Academy" wybraliśmy się do Meksyku, zaś z maluchami z Przedszkola "Smerfy" uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa (Smerfy w bibliotece).




(źródło: www.junioracademy.pl)


środa, 30 października 2013

Uwaga!

         Przypominamy, iż 2 listopada (sobota) biblioteka będzie nieczynna!
Za utrudnienia przepraszamy!


wtorek, 29 października 2013

Akademia Rękodzieła


Miejska Biblioteka Publiczna 
w Olsztynie
Filia nr 13
zaprasza

AKADEMIA RĘKODZIEŁA

30 października 
(środa)
godz. 16:30.

Temat spotkania: Kwiaty z organzy

ZAPRASZAMY!

poniedziałek, 28 października 2013

Spotkanie autorskie z Niną Drej

Filia nr 5
zaprasza na
 autorskie spotkanie 
z Panią Niną Drej,
olsztynianką, kobietą wielu pasji i zainteresowań,
która porzuciła miejski styl życia,
aby zamieszkać w otoczeniu pięknych
mazurskich jezior i lasów. 

Nina Drej jest autorką książek
związanych z Olsztynem oraz Warmią i Mazurami.

FILIA NR 5
UL. ORŁOWICZA 27
7 LISTOPADA
GODZ. 17:00

ZAPRASZAMY!

(źródło: www.lidzbarkwarminski.wm.pl)

Cukierek albo psikus

        Pękate dynie, delikatne światło lampionów przedzierające się w mroku, tańczące na wietrze liście i śmiech dzieci, przeplatany z zawołaniem "Cukierek albo psikus?!"... To wszystko to Halloween - święto, zwyczaj, a może moda, która przywędrowała do nas z Zachodu. Dla jednych jest to uosobienie wszelkiego możliwego zła, pogański biznes. Dla drugich święto, które pozwala zrozumieć i oswoić śmierć. Dla jeszcze innych jest to po prostu rodzaj zabawy. My postanowiliśmy pogodzić (o ile jest to możliwe) te wszystkie znaczenia Halloween i świętować z naszymi małymi czytelnikami.
       Na początku postanowiliśmy polecieć do Wielkiej Brytanii, aby uczcić ten czas zgodnie z angielską tradycją:


        Na miejscu dowiedzieliśmy skąd wywodzi się to święto oraz jak obchodzone jest przez inne dzieci na świecie. Tego dnia główną rolę odgrywała dynia, dlatego postanowiliśmy upiec ciasto z dyni, a także ugotowaliśmy "zupę czarownic". Na zakończenie każdy miał okazję zrobić własną dyniową maskę:




       Tego dnia bawiliśmy się w bibliotece wyśmienicie, jednak trzeba było wracać do domu... Ale już za dwa tygodnie (9 listopada, sobota) czeka nas kolejna przygoda!

        W Trzynastce znajdziecie mnóstwo książek związanych tematycznie z Halloween (lista tytułów: http://biblioteka13.blogspot.com/2013/10/halloween.html). 
         Dla młodzieży proponujemy powieść Karoliny Król Cukierek albo psikus, zaś dla dorosłych książkę Paolo Gulisano i Bird O'Neill pt. Noc podświetlonej dyni.

czwartek, 24 października 2013

Hurray! Hurray! It's Halloween day!

     Co prawda do Halloween zostało jeszcze okrągłe siedem dni, my jednak postanowiliśmy świętować już w najbliższą sobotę. Zapraszamy wszystkich trzynastkowych małych czytelników do wspólnej zabawy (sobota, godz. 11:30). Masz ochotę się przebrać? Nie ma problemu! Tylko pamiętaj: musi być mrocznie, strasznie i koniecznie zabawnie! :)
     Ponadto zachęcamy sąsiadujące przedszkola do wzięcia udziału w lekcji bibliotecznej dotyczącej właśnie nadchodzącego święta. Prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację terminu.
     A tymczasem w Trzynastce do nietoperzy i sówek z magicznymi brzuszkami dołączyły pękate dynie:





Poznajcie Sarah Houghton

       Wczoraj w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Bibliotekarze z województwa warmińsko-mazurskiego mieli okazję poznać Sarah Houghton - amerykańską bibliotekarkę, dyrektorkę Biblioteki Publicznej w San Rafael w stanie Kalifornia oraz autorkę jednego z najbardziej znanych i popularnych na świecie blogów dla bibliotekarzy Librarian in Black.
       Spotkanie było świetną okazją do wymiany poglądów, pomysłów i doświadczeń polskich i amerykańskich bibliotekarzy. Sarah w ciekawy sposób zaprezentowała działania wybranych bibliotek w USA oraz cierpliwie odpowiadała na zadawane pytania ;). Nas najbardziej zainteresował fakt, iż w Stanach funkcjonuje biblioteka, która oprócz tradycyjnej wypożyczalni książek, posiada również wypożyczalnię narzędzi... Informacja ta wzbudziła na spotkaniu konsternację wśród obecnych bibliotekarzy. W Polsce jest wciąż powszechny stereotyp, iż biblioteka to instytucja związana z rozpowszechnianiem książek. Ale czy na pewno? Czy biblioteka się zmienia, podąża z duchem czasu, a może wręcz przeciwnie - wciąż tkwi w przeszłości? Jesteśmy ciekawi co o tym sądzicie.
         A oto bohaterka wczorajszego spotkani, Sarah Houghton:

 (źródło: www.circulatingideas.com)




środa, 23 października 2013

Halloween


Miejska Biblioteka Publiczna 
w Olsztynie
Filia nr 13
zaprasza

Na tropie z detektywem Pozytywką!

HALLOWEEN
26 października (sobota)
godz. 11:30.


ZAPRASZAMY!

wtorek, 22 października 2013

Trzynastkowe nowości


  • D. Brown Inferno
  • C. Grebe Spokój duszy
  • A. Kuźniak Papusza
  • M. Potocka Obywatel i Małgorzata
  • H. Graham Niewidzialne
  • C. Watson Mamusiu, tatusiu, za co mnie tak nienawidzicie
  • L. Najdecka Układ
  • H. Coben Kilka sekund od śmierci
  • M. Bruczkowski Zagubieni w Tokio
  • U. Lindell Miodowa pułapka
  • D. Chamberlain Kłamstwa
  • D. Chamberlain Tajemnica Noelle
  • D. Chamberlain Szansa na życie
  • B. O'Neal Sekrety uczuć
  • M. McFarlane Nie mów nic, kocham Cię
  • A. Karpińska To wszystko przez Ciebie
  • S. Wiggs Ich pięcioro
  • C. Dowling Sekrety sióstr

czwartek, 17 października 2013

I FESTIWAL DO CZYTANIA

Wszystkich zakochanych w książkach zapraszamy na wielką olsztyńską wymienialnię książek, spotkania z autorami oraz na Wystawę Pisarzy z Warmii i Mazur, którą poprowadzi Piotr Bałtroczyk. W programie festiwalu również: maraton czytania, rabaty na stoiskach wydawnictw oraz warsztaty - między innymi kreatywnego pisania, szybkiego czytania, emisji głosu. W niedzielę także na dzieci czeka wiele atrakcji, począwszy od animacji, wspólnego tworzenia książki, przez spotkanie autorskie z pisarką Beatą Rybak po program przygotowany dla rodziców, dziadków i tych, którym czytelnicza edukacja dzieci leży na sercu - Książkowe SOS Rodzica. Zachęcamy do rozmów z ekspertami, którzy opowiedzą o tym, jak czytać dzieciom, żeby słuchały, jakie książki wybierać, żeby pokazać dziecku, że literatura może być niezwykłą przygodą.

Więcej informacji o Festiwalu na www.festiwaldoczytania.blogspot.com.

PROGRAM FESTIWALU:

Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej Planeta 11, al. Piłsudskiego 38
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, al. Piłsudskiego 38
Galeria BWA, al. Piłsudskiego 38


26 X 2013 (sobota)

godz. 11.00-13.00
Planetarium/Galeria BWA | Warsztaty szybkiego czytania dla młodzieży i dorosłych

godz. 13.00-14.30
Planetarium/Galeria BWA | Książka - zrób to sam - spotkanie warsztatowe

godz. 14.00-15.30
Planeta 11 | Stwórzmy festiwal! - otwarte spotkanie warsztatowe dla blogerów

godz. 14.30-16.30
Planetarium/Galeria BWA | Pisanie kreatywne - spotkanie warsztatowe

godz. 15.00-17.00
Planetarium/Galeria BWA | Dykcja i recytacja - spotkanie warsztatowe

godz. 16.00-18.00
Planeta11 | Blog to stan umysłu - spotkanie wykładowo-warsztatowe z Andrzejem Tucholskim (jestKultura.pl) - spotkanie olsztyńskich blogerów z blogującymi spoza regionu

godz. 17.00-18.50
Planetarium/Galeria BWA | Wielka olsztyńska wymienialnia książek

Podczas wymienialni odbędą się również:
Inwazja czytania - znani i nieznani czytają dorosłym
Performance live reading - otwarty mikrofon do głośnego czytania
W cztery oczy z pisarzem - indywidualny poradnik jak pisać, gdzie wydać godz. 19.00-21.00

Galeria BWA | I Wystawa Pisarzy z Warmii i Mazur - prezentacje literackie ponad 20 autorów i ich najnowsze teksty vs Piotr Bałtroczyk

godz. 21.00-23.00
Klub Środowisk Twórczych | Literatura bez cenzury - autorzy czytają najbardziej pikantne fragmenty swoich tekstów

godz. 19.00-23.00
Planetarium/Galeria BWA | I Warmińska Noc Książek

27 X 2013 (niedziela)

11.00-13.00
Planeta 11 | Blog - a z czym to się je - Jak zacząć pisać bloga, jak przykuć uwagę, jak dobrze się przy tym bawić - spotkanie dla tych, którzy już prowadzą swoje blogi jak i dla tych, którzy dopiero o tym myślą (m.in. Andrzejem Tucholskim)

12:00
Planetarium | Pani Kropka zaprasza: Czytanki - ożywianki - zajęcia literacko-teatralne dla dzieci w wielu 3-10 lat

12.00
Galeria BWA | Promocja książki "Warmińskie kapliczki" - spotkanie z autorami: Iwoną Liżewską i Stanisławem Kuprjaniukiem

13.00 - 14.00
Planeta 11 | Książkowe SOS Rodzica, czyli co i jak czytać dziecku, by pokochało książki

14:30 - 17:00
Planeta 11 | Kącik malucha - animacje dla dzieci, tworzenie książki festiwalowej, zgadywanki z nagrodami, głośne czytanie dla dzieci

15.45-16.30
Planeta 11 | Spotkanie z Beatą Rybak - autorką książek dla dzieci

Chcesz wziąć udział w warsztatach? A może kusi Cię głośne czytanie? Chcesz aktywnie uczestniczyć w inwazji czytania, wymienialni książek, masz pomysł albo pytanie - napisz: mfestiwaldoczytania@gmail.co.

Do promocji Festiwalu swojego obrazu użyczył Jarek Puczel, a logo zaprojektowała Izabela Małagowska-Kurus. Festiwal ma również swój kanał na Youtube - w pierwszym filmie Festiwal promuje Lidia Piechota:
http://www.youtube.com/watch?v=Mq_Gxbd2HJs .

środa, 16 października 2013

660 lat Olsztyna

      Rok 2013 jest dla Olsztyna szczególny. W tym czasie bowiem miasto świętuje 660. rocznicę nadania praw miejskich. Dlatego warto przypomnieć sobie kilka ważnych informacji dotyczących stolicy Warmii.
     Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, jest położony malowniczo w środkowej części Pojezierza Olsztyńskiego. Miasto znajduje się w urozmaiconym, polodowcowym krajobrazie, otoczone pierścieniem lasów. Olsztyn w pełni zasługuje na miano ośrodka turystycznego, godnego szczegółowego poznania i dłuższego pobytu. A to wszystko za sprawą licznych jezior, cennych gotyckich zabytków, zachowanym średniowiecznym układem Starego Miasta, placówek kulturalnych, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz coraz popularniejszego miasteczka uniwersyteckiego. 
     Prawa miejskie zostały nadane 31 października 1353 roku.


     Trzynastka także postanowiła świętować urodziny Olsztyna, dlatego przygotowaliśmy dla Was dwie wystawy. Ponadto nasza biblioteka realizuje plan popularyzacji wiedzy na temat Warmii poprzez lekcje biblioteczne oparte na treściach zawartych w Antologii Warmińskiej. Zapraszamy współpracujące z nami przedszkola do wzięcia udziału w zajęciach pt. Olsztyn kocham (prosimy o wcześniejszą telefoniczną rezerwację terminu).






poniedziałek, 14 października 2013

Biblioteczna Grupa Śledcza

         Nasz kurs bibliodetektywistyczny trwa w najlepsze! W ubiegłą sobotę w Trzynastce odbyło się drugie spotkanie z małymi czytelnikami. Marzenia o byciu prawdziwym detektywem to nasz wspólny cel, dlatego postanowiliśmy nadal pracować nad zdobywaniem umiejętności śledczych. 
        W tajemniczy świat zagadek wprowadził nas detektyw Pozytywka. Tym razem musieliśmy odgadnąć, co stało się z pamiątkowym zegarkiem Zuzi. Chyba nie musimy dodawać, że nasza Biblioteczna Grupa Śledcza poradziła sobie z tym zadaniem wyśmienicie! Następnie nauczyliśmy się zbierać odciski palców. Co prawda nie było to proste zadanie, ale z pomocą przyszła nam duża lupa, która przecież jest niezbędnym gadżetem każdego detektywa. Na zakończenie wykonaliśmy przepiękne jesienne drzewa, zdobione naszymi odciskami palców...
        Kolejne spotkanie już 26 października (sobota) o godz. 11:30. Pamiętaj, Ty też możesz zostać bibliodetektywem!


AKADEMIA RĘKODZIEŁA


Miejska Biblioteka Publiczna 
w Olsztynie
Filia nr 13
zaprasza

 AKADEMIA RĘKODZIEŁA

16.10.2013 r.
(środa)
godz. 16:30 


Na najbliższych zajęciach będą wykonywane kwiatki z drutu oraz bibuły.
Prosimy o przyniesienie 6 (lub więcej) średnich drucików florystycznych.

ZAPRASZAMY!

UWAGA!

UWAGA!

Informujemy, iż
2 listopada (sobota)
biblioteka będzie
nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy!

środa, 9 października 2013

Na tropie z detektywem Pozytywką


Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Filia nr 13
zaprasza na
kolejne spotkanie z detektywem Poytywką!
 
STRAT: 12 października (sobota)
godz. 11:30.

ZAPRASZAMY!

Halloween

         Z każdą nową porą roku nasz kącik dla najmłodszych czytelników przechodzi małą metamorfozę. Krajobraz za bibliotecznym oknem uświadomił nam, że czas wprowadzić jesień na nasze trzynastkowe salony :). Postanowiliśmy pożegnać wakacyjne obłoczki, kolorowe motylki i wesołe ptaszki na rzecz pękatych dyń, nietoperzy i trzech sówek z magicznymi brzuszkami...
         Zmiana wystroju skłoniła nas do refleksji, że już niedługo Halloween. Święto, które przybyło z Ameryki, wbrew pozorom nie wywodzi się stamtąd. Halloween to zwyczaj obchodzony 31 października, czyli w w Wigilię Wszystkich Świętych. Sięga dawnej tradycji Celtów, którzy jeszcze przed początkiem naszej ery zamieszkiwali dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej części Francji.
        Halloween ma na świecie wiele tradycji, jednak w Polsce najczęściej kojarzone jest z przebranymi za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki dziećmi, które chodzą od domu do domu, mówiąc: "Prezent albo psota". Wszystko, co straszne jest w tym dniu dozwolone. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że to wciąż zabawa! Warto wykorzystać zbliżające się święto do spędzenia czasu z naszymi pociechami, a pomysłów jest naprawdę wiele: gry, przygotowywanie "okropnych" potraw... 
       A może to właściwy moment na wyjaśnienie dziecku znaczenia i sensu obchodzenia Święta Zmarłych. Przy naszej pomocy najmłodszym o wiele łatwiej będzie zrozumieć istotę pamięci, szacunku i tradycji.



        W naszym księgozbiorze znajdziecie wiele książek związanych tematycznie z Halloween. Oto kilka pozycji:
  • Piotruś boi się duchów S. D. Rogeon, G. Mazali;
  • Królewna Lenka przegania strachy A. Krella - Moch;
  • Opowieści ze starego strychu B. Ostrowicka;
  • Nocna wyprawa B. Butenko;
  • Strychowe opowieści B. Ostrowicka;
  • Koszmarny Karolek i nawiedzony dom F. Simon;
  • Opowieść pod strasznym tytułem J. Niemczuk;
  • Maciek i łowcy duchów A. Onichimowska;
  • Duch starej kamienicy A. Onichimowska;
  • Straszyć nie jest łatwo M. Pałasz;
  • Aurelia Księżniczka Amazonka. Nocny gość D. Kimpton;
  • Bella i duchy J. Friedrich;
  • Trzy Pauliny i duch w kurniku B. Wendelken;
  • W ciemności J. Francis;
  • Leksykon strachów domowych A. Głowińska;
ponadto:
  • Franklin i święto duchów P. Bourgeois;
  • Franklin boi się ciemności P. Bourgeois;
  • Halloween S. S. Higginson.

piątek, 4 października 2013

Jesienne inspiracje

           Od jakiegoś czasu pogoda nas nie rozpieszcza. Słońce coraz rzadziej u nas gości, o szyby często stuka deszcz, a o czytaniu na świeżym powietrzu możemy pomarzyć. Jednym słowem: JESIEŃ. Możemy jej nie lubić, możemy się na nią złościć, bo przecież zabrała nam ukochane lato, a za pasem mroźna zima ;). Jednak jednego nie możemy jej odmówić - kolorów! A jak jeszcze dodamy do tego szeleszczące pod butami liście, jarzębinę, kasztany i wrzosy to dochodzimy do wniosku, że jesień to tak naprawdę piękna pora roku...
          Co prawda oferta łąk, pól i ogródków uległa zmianie, ale to nie oznacza, że musi być nudno. Nasze czytelniczki na ostatnim spotkaniu Akademii Rękodzieła wykonały przepiękne dekoracje. Zresztą przekonajcie się sami, jakie cudowne bukiety można przynieść z jesiennych spacerów!



Jeszcze kilka inspiracji:

(źródło: www.ladiva.pl)


(źródło: www.stylowi.pl)


 (źródło: www.m.urządzamy.pl)
 
 

wtorek, 1 października 2013

Na tropie z detektywem Pozytywką

           Jesień w pełni, możemy podziwiać już taniec spadających liści. Niestety słońce coraz rzadziej się do nas uśmiecha, a my nie tryskamy energią... Co robić, aby długie, często deszczowe dni nie kojarzyły nam się tylko z nudą? To proste! Trzynastka ma dla Ciebie rewelacyjną propozycję!
          Lubisz zagadki, ciekawi się otaczający świat, masz wiele pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi? Jeśli tak, to zapraszamy na zajęcia Trzynastkowych Moli Książkowych. Pewnie zastanawiasz się dlaczego...? Otóż w ubiegłą sobotę rozpoczęliśmy cykl zajęć pt. Na tropie z detektywem Pozytywką. To spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami, podczas których wraz z detektywem Pozytywką staramy się rozwikłać zagadki, sprawy, śledztwa - wszystko, co zaprząta nasz mały świat.
        Na ostatnich zajęciach poznaliśmy bliżej detektywa Pozytywkę. To naprawdę bardzo zabawny osobnik: w walce ze złoczyńcami zamiast broni używa kaktusa; jego biuro jest tak małe, że mieści się w nim tylko sam detektyw; a jego klientami najczęściej są dzieci, bo tylko one traktują go poważnie... Ponadto odgadywaliśmy zagadki dotykowe, wzrokowe, słuchowe i bawiliśmy się w różne zabawy. Nauczyliśmy się również rysować portrety pamięciowe, które są tak ważne podczas łapania złoczyńców! Na koniec każdy uczestnik otrzymał Legitymację Bibliodetektywa!
       Kolejne zajęcia już 12 listopada o godzinie 11:30. Dołącz do Bibliotecznej Grupy Śledczej!


Tworzenie portretów pamięciowych wymaga skupienia ;)!

Trzynastkowa Biblioteczna Grupa Śledcza:
Gabrysia, Kacper, Marta i Michał.
Ty też możesz być bibliodetektywem!