czwartek, 8 maja 2014

Moja ulubiona książka z dzieciństwa - zakończenie zabawy       W tym roku Tydzień Bibliotek obchodzony jest pod wspólnym hasłem "Czytanie łączy pokolenia". Trzynastka chciała się dowiedzieć, czy rzeczywiście tak jest... . Z tej okazji przygotowaliśmy zabawę dla naszych czytelników, która polegała na krótkiej ankiecie. Aby wziąć w niej udział, należało wskazać tytuł ulubionej książki z dzieciństwa.
         Musimy przyznać, że jesteśmy mile zaskoczeni reakcją naszych czytelników. Odwiedzający nas w tych dniach z chęcią brali udział w zabawie. Nasze pytanie zazwyczaj wywoływało uśmiech na  ich twarzach. Co więcej, czytelnicy dzielili się z nami wspomnieniami z dzieciństwa, historiami związanymi z pierwszymi lekturami oraz przeróżnymi przygodami. Był stary strych wypełniony książkami; czytanie w ukryciu zakazanych pozycji (często pod kocem z latarką :D), ale także wspólne czytanie bajek z rodzicami... Ach, jak dobrze wrócić pamięcią do tych lat... :). 

         Pewnie niektórzy zastanawiają się, jaki cel nam przyświecał podczas tej zabawy? Otóż byliśmy żywo zainteresowani, czy tytuły, które dawniej były popularne, nadal cieszą się zainteresowaniem najmłodszych - czy są książki, które łączą pokolenia? Odpowiedź jest prosta: TAK! Czytanie zdecydowanie łączy pokolenia. Dlatego nie ma sensu dywagować na ten temat, tylko czytać od najmłodszych lat! :)

         WYNIKI
  • W zabawie uczestniczyło 140 czytelników.
  • Najpopularniejszą książką, czytaną w dzieciństwie była Ania z Zielonego Wzgórza L. Maud Montgomery. Zaraz po niej usytuowały się książki pt. Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren oraz Baśnie (Królewna Śnieżka,Śpiąca królewna, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Piękna i Bestia).
  • Pozostałe tytuły wymieniane w zabawie to: Kubuś Puchatek (liczba głosów: 10), Karolcia (4), Mikołajek (4), Tajemniczy ogród (3), Przygody Pana Samochodzika (3), Mały Książę (3), Chłopcy z Placu Broni (2), Przygody Tomka Sawyera (2), W pustyni i w puszczy (2), Na jagody (2), Trylogia Sienkiewicza (2), Awantura o Basię (2), Wiersze Brzechwy (2), Bułeczka (2). 
  • Ponadto pojawiło się wiele pojedynczych książek, m.in.: Córka kapitana okrętu, Siewca Wiatru, Kituś Burczysko, Rumcajs, Przygody Kota Filemona, Placówka, Bolek i Lolek, Serce, Szara Wilczyca, Magiczne drzewo, Timur i jego drużyna, Martynka, Alicja w Krainie Czarów, Winnetou, Harry Potter, Ryby śpiewają w Ukajali, Koziołek Matołek, Lessie, wróć!, Słoneczko, Czarne stopy, Kanada pachnąca żywicą, Szatan z siódmej klasy, Plastusiowy pamiętnik, Pyza na polskich dróżkach, Napad z bronią w ręku, Przypadki Robinsona Crusoe, Rękawica.
         Dziękujemy wszystkim tym, którzy wzięli udział w naszej trzynastkowej ankiecie. A już jutro kolejna odsłona naszej zabawy!
Prześlij komentarz