wtorek, 21 października 2014

II Festiwal do Czytania


         Czy czytanie ma przyszłość? Czy lubimy czytać książki? Czy warto w nie inwestować? To tylko kilka pytań, które nurtują dziś bibliotekarzy. Jednak właśnie po to, aby rozwiać wszelkie wątpliwości od czasu do czasu organizowane są różnego rodzaju "książkowe" inicjatywy. Jedno z takich wydarzeń miało miejsce  w Olsztynie w ubiegły weekend. W dniach 17 - 19 października mieliśmy swoje "czytelnicze" święto, czyli II Festiwal do Czytania. Trzynastka kocha książki, więc nie mogło nas tam zabraknąć. Przygotowaliśmy dla Was relację z tego spotkania.
         My uczestniczyliśmy w sobotnim panelu dyskusyjnym pt. Kryminalne wędrówki po Warmii i Mazurach, z udziałem  pisarzy: Krzysztofa Beśki, Tomasza Białkowskiego oraz Pawła Jaszczuka. W trakcie spotkania można było również obejrzeć wystawę pt. Oblicza zła Anny Damasiewicz - utalentowanej graficzki, jednej z najciekawszych artystek na polskim rynku wydawniczym. Na zakończenie zaś miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników konkursu literackiego Kryminalny Olsztyn. Wiecie co nas zaskoczyło? Nie to, że jest tylu utalentowanych mieszkańców Olsztyna, bo to już wiedzieliśmy! :) Zdziwiło nas to, że wśród laureatów było naprawdę bardzo dużo osób spoza granic Warmii i Mazur - Katowice, Wrocław, Rzeszów... Cieszymy się, że działania Miejskiej Biblioteki Publicznej docierają w odległe rejony naszego kraju. ;)

Chwila oczekiwania...
...załoga MBP czeka ...

... i Czytuś czeka!
A oto nasi olsztyńscy pisarze! :)
Ula Witkowska z Działu Promocji MBP zapowiada nadchodzących gości.
Fragmenty powieści T. Białkowskiego, P. Jaszczuka i K. Beśki czytał Andrzej Popiel.
Wypatrujcie relacji z II Festiwalu do Czytania również na regionalnych kanałach telewizyjnych.
Dyrektor MBP w Olsztynie, Pan Krzysztof Dąbkowski rozpoczyna panel.
Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Panel dyskusyjny poprowadziła Pani Jolanta Świetlikowska.
Zaczęło się! Słuchamy. ;)

Wystawa pt. Oblicza zła Anny Damasiewicz.
          To nie koniec wrażeń. Tuż po zakończeniu panelu i wręczeniu nagród zostaliśmy zaproszeni na niecodzienną wystawę pt. II Wystawa Pisarzy Warmii i Mazur, która odbyła się w Galerii BWA. Dlaczego niecodzienna? Otóż nie oglądaliśmy dzieł pisarzy, ani ich fotografii, tylko samych pisarzy we własnej osobie! Olsztyńscy artyści siedzieli w różnych miejscach Galerii, a naszym zadaniem było odwiedzenie każdego z nich i uzyskanie autografu na karcie gry (którą otrzymaliśmy przy wejściu). Pierwsze osoby, którym udało się wykonać zadanie, otrzymywały w prezencie książkę. Oczywiście Trzynastka ma już swoją zdobycz w bibliotece. :)

Podczas wystawy mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów książek olsztyńskich pisarzy w ich wykonaniu.
Zabawa w zbieranie autografów to była świetna okazja to porozmawiania z naszymi pisarzami.
Trzynastkowa zdobycz.

 A kartkę z autografami zostawimy sobie na pamiątkę!

Do zobaczenia za rok!
Prześlij komentarz