czwartek, 3 września 2015

Pokolenie Kolumbów

 

1 września 1939 roku to dla Polaków niezapomniana data. I choć wielu z nas chciałoby wymazać to z naszej narodowej pamięci, to my - obywatele czujemy się w obowiązku pielęgnować te dramatyczne wydarzenia. Dla tych, którzy poświęcili życie, abyśmy my mogli cieszyć się wolnością.

Wśród tych, którzy walczyli była spora grupa młodych twórców, których lata młodości przypadły właśnie na lata wojny. Wielu z nich brało czynny udział w obronie ojczyzny, oddając życie na polu walki. Tym, których los łaskawie ocalił, nie wróżono pięknej przyszłości. Dlatego w literaturze często określa się ich "pokoleniem straconym", "pokoleniem bez przyszłości", "pokoleniem czasu burz" oraz "pokoleniem apokalipsy spełnionej". 

"Kolumbowie" to określenie, które pochodzi z książki Romana Bratnego pt. Kolumbowie. Rocznik 20. Do najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów zalicza się: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Gajcego, Tadeusza Różewicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Romana Bratnego, Zbigniewa Herberta, Zdzisława Stroińskiego, Wisławę Szymborską, czy Teresę Bogusławską. W ich utworach niejednokrotnie można było odnaleźć nawiązania do katastrofizmu. Ponadto także ukazywali koszmar wojny, która odarła ich z najpiękniejszych lat młodości.

W trzynastkowej czytelni prezentujemy Państwu książki wybranych poetów pokolenie Kolumbów. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki!
Prześlij komentarz