"PANI BOVARY"
GUSTAWA FLAUBERTA
Dlaczego Flaubert? Proste - zapisał się w historii literatury jako jeden z najważniejszych europejskich pisarzy XIX wieku. Natomiast powieść "Pani Bovary", wydana w 1857 roku, jest idealnym przykładem powieści realistyczno-psychologicznej, której tytuł powinien znać każdy miłośnik literatury.
Flaubert opowiada historię miłości naiwnego wdowca, doktora Karola Bovary'ego do pozornie skromnej i cnotliwej córki swego pacjenta, Emmy Rouault. To tak w dużym skrócie. Jednak wątek miłosny to tylko przyczynek do ukazania upadku kobiety już w chwili wstąpienia w związek małżeński. To również wyraz niechęci pisarza do klasy mieszczańskiej i wartości, jakie ta wyznawała. To, jak ważne miejsce w literaturze zajmuje powieść Flauberta, świadczy już fakt zakorzenionego w naszej świadomości pojęcia "bowaryzm". Jest to termin pochodzący od nazwiska głównej bohaterki i według "Słownika terminów literackich" oznacza "tworzenie fikcyjno-życzeniowej wizji własnej osoby, widzenie siebie jako kogoś innego”. Prościej: określa kobietę nieszczęśliwą, znudzoną i rozczarowaną swym życiem, uciekającą w świat marzeń i fantazji.
Książka wstrząsnęła ówczesną Francją na tyle, że zarówno autor, jak i wydawca, zostali posądzeni o nieposzanowanie moralności publicznej i religii. Flauberta posądzono o szerzenie cudzołóstwa, nazywając go pornografem.
Chyba nie musimy dodawać, że ta ożywiona dyskusja społeczna przyczyniła się do ogromnej popularności dzieła - już pierwszego dnia obecności na rynku, książka stała się bestsellerem...
Mia Wasikowska w roli głównej.
Ekranizacja z 2014 roku.
(źródło: www.variety.com)
Ekranizacja z 2000 roku.
(źródło: www.filmweb.pl)
Jennifer Jones jako Pani Bovary.
Ekranizacja z 1949 roku.
(źródło: www.fr.wikipedia.org)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz