wtorek, 18 czerwca 2013

Rok Aleksandra Fredry

        Niebawem będziemy obchodzić 220. urodziny wybitnego polskiego komediopisarza, Aleksandra Fredry. Trzynastka postanowiła uczcić je z najmłodszymi czytelnikami. Ale może zanim podzielimy się z Wami naszymi wrażeniami, kilka słów o naszym Jubilacie...
        Aleksander Fredro to nie tylko komediopisarz, ale również poeta, pamiętnikarz i bajkopisarz. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie (niedaleko Jarosławia) w bogatej rodzinie szlacheckiej. Tworzył w epoce romantyzmu. Niemniej jednak pozostawał obcy problemom tej epoki, narażając się tym samym na ataki innych romantyków.
         Fredro znany jest jako twórca komedii obyczajowych. W swoich utworach prezentuje barwną, oryginalną i niepowtarzalną galerię postaci pochodzących ze szlacheckiego dworku. Na uwagę zasługuje również niezwykły humor sytuacyjny i językowy,który jest charakterystyczny dla twórczości Fredry.
        Utwory Fredry wpisały się na stałe w kanon polskiej literatury (Śluby panieńskie, Obrona Olsztyna, Zemsta). Jego bajki, jak np. Małpa w kąpieli, Zupa na gwoździu, czy Paweł i Gaweł, do dziś są dziecięcymi lekturami. 
        To właśnie bajka o Pawle i Gawle była przedmiotem naszej ostatniej dyskusji na spotkaniu z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Olsztynie. Utwór ten jest doskonałym przykładem nieporozumienia, które stało się powszechnym elementem naszego życia. Niemożliwe jest funkcjonowanie grupy społecznej bez niezgody. Szkoła zaś to miejsce szczególnie konfliktowe. Każdy stara się bronić swoich racji i przekonań, jednak pojawia się jeszcze problem z nieumiejętnością nazywania i wyrażania swoich uczuć. Dlatego postanowiliśmy przygotować lekcję biblioteczną, która wskaże dzieciom drogę do szybkiego i łatwego rozwiązania problemów. Podczas spotkania nasi mali czytelnicy poznali historię Pawła i Gawła. Jednak zakończenie nie przypadło im do gustu, więc wspólnie dopisaliśmy własne :). 
        Dziękujemy wszystkim dzieciom za wyśmienitą zabawę!


Prześlij komentarz