czwartek, 31 października 2013

Poczytaj mi...

        Czy Wy również uważacie, że chwile, kiedy wspólnie czytamy z dzieckiem ulubione bajki są jak magia? To właśnie wtedy mamy możliwość razem przeżyć cudowną przygodę: przemierzyć kręte ścieżki Stumilowego Lasu, przygotować sok z Gumijagód, odnaleźć słodką chatkę na słonecznej polanie, pocieszyć smutną księżniczkę... Z czasem wspólne czytanie staje się rytuałem, który pozwala celebrować najpiękniejsze chwile w naszym życiu. Czy potrzeba czegoś więcej? Oczywiście, że tak :). Można ten czas wykorzystać nie tylko na pogłębianie więzi z naszymi pociechami, ale również na naukę rozwiązywania problemów tych dużych, jak i małych, oraz  na kształtowanie pozytywnych nawyków i postaw dziecka. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego tekstu literackiego, który możemy potraktować jako punkt wyjścia do właściwej rozmowy. 
         Czytanie dziecku to piękny sposób na spędzanie czasu. To coś więcej niż przyjemność, gdyż dziecko wychowane w duchu miłości do książek nie ma w późniejszym wieku problemów z czytaniem lektur, czytaniem ze zrozumieniem, nie ma mowy o przymusie... 
         Dla nas, bibliotek, popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych to priorytetowa sprawa. Dlatego bardzo cenimy kontakt z przedszkolakami, odwiedzającymi nasze mury. Zawsze starami się przygotować zajęcia w formie atrakcyjnej i zrozumiałej dla maluchów, aby biblioteka kojarzyła im się z zabawą, radością i czytaniem :). 
         W ostatnich tygodniach Trzynastkę odwiedziły dzieci z olsztyńskich przedszkoli. I tak z Przedszkolem "Junior Academy" wybraliśmy się do Meksyku, zaś z maluchami z Przedszkola "Smerfy" uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa (Smerfy w bibliotece).
(źródło: www.junioracademy.pl)


Prześlij komentarz