czwartek, 16 kwietnia 2015

Nauka przez zabawę - wizyta przedszkolaków w bibliotece


Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że nauka nie musi być nuda. Dziś nie będziemy odkrywczy, bo nadal jesteśmy przekonani o słuszności tego twierdzenia. Naprawdę nie trzeba wiele wysiłku, funduszy, czy idealnych akademickich warunków, aby zachęcić najmłodszych do nauki. Najważniejsze, aby mieć pomysł i chęci. Przy pozytywnym nastawieniu wszystko jest możliwe! :)

W tym tygodniu spotkaliśmy się z dziećmi z Przedszkola "Jacek i Agatka" oraz z Przedszkola "Smerfy" w Olsztynie. Te dwie lekcje biblioteczne to świetny przykład dwóch zupełnie różnych sposobów pracy z maluchami.

Z dziećmi z Przedszkola "Jacek i Agatka" spacerowaliśmy po Olsztynie. Jednak nie prawdziwymi ulicami, a tymi wirtualnymi. W niczym to nam nie przeszkadzało, bo mieliśmy świetnego przewodnika, a był nim sam Mikołaj Kopernik! Podczas czytania wiersza Spacer z Panem Kopernikiem, dzieci obejrzały prezentację multimedialną z charakterystycznymi miejscami dla naszego miasta. Ponadto zaprezentowaliśmy przedszkolakom książki, w których znajdą regionalne opowieści. Spotkanie zakończyliśmy teatrzykiem o św. Jakubie, patronie Olsztyna oraz projekcją bajki Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim na podstawie baśni Marii Zientary-Malewskiej.


------------  -- --  ------------

Dziś w naszej bibliotece gościliśmy dzieci z Przedszkola "Smerfy", z którymi porozmawialiśmy o ekologii. To ważny i wciąż aktualny temat. Jednak trzeba uważać, aby zbyt częste powtarzanie utartych frazesów nie znudziło dzieci. Dlatego my postanowiliśmy, że o wodzie porozmawiamy przy wodzie. ;) Zorganizowaliśmy w naszej trzynastkowej czytelni małe laboratorium, w którym przedszkolaki mogli poczuć się jak prawdziwi badacze. Robiliśmy eksperymenty, smakowaliśmy, dodawaliśmy, mieszaliśmy... A to wszystko, aby sprawdzić do czego potrzebna jest woda, czego nie wolno z nią robić i jak o nią dbać.

 

 


Jesteśmy pewni, że tak przekazane informacje 
na długo zostaną w głowach maluchów. 

 A już w najbliższą sobotę, 18 kwietnia o godz. 11:30
spotykamy się z naszymi małymi czytelnikami,
aby sprawdzić jak gąsienica zmienia się w motylka.

Do zobaczenia w bibliotece! :)

Prześlij komentarz