środa, 22 kwietnia 2015

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Był wietrzny, pochmurny dzień. Spoglądając na niebo, nie można było dostrzec nawet odrobiny niebieskiego płótna. Jak okiem sięgnąć, wszędzie nad naszymi głowami rozpościerał się szary puch. My jednak niestrudzenie podążaliśmy na Plac Jana Pawła II, aby zdążyć przed dźwiękiem ratuszowego zegara.

Początkowo nieśmiało zbijaliśmy się w dobrze znane nam grupki. Jednak jakaś niewidzialna moc przyciągała nas ku sobie. Zaplątani w czytelniczą nić przyjaźni, krok za krokiem zbliżaliśmy się do siebie, tworząc idealne koło. Dzierżąc w dłoniach swoje ulubione książki rozpoczęliśmy świętowanie. Szeptane słowa wirowały wokół nas, wzbijały się i łączyły tuż nad naszymi głowami, aby wrócić do nas w świadomie czytane fragmenty ukochanych lektur. To właśnie wtedy, 23 kwietnia 2013 roku z ogromnej miłości do czytania narodziła się akcja Olsztyn czyta, a z nią nasz biblioteczny Czytuś. 

To już dwa lata, jak dzielny Czytuś wyruszył na podbój Olsztyna. W każdym miejscu, które dane mu było zobaczyć, zostawiał skrawek swojego książkowego serca. Od tamtego czasu tak dużo się wydarzyło: tyle spotkań, przeczytanych stron i głowy pełne pomysłów. Dziś w tym wyjątkowym momencie chcielibyśmy zabrać Was w pamiątkową podróż po trzynastkowych czytelniczych przygodach, w których uczestniczył oczywiście Czytuś. Przeżyjmy to jeszcze raz! ;) 


 • PIĘĆ MINUT DLA KSIĄŻKI POD RATUSZEM
To właśnie wtedy wszystko się zaczęło. MBP w Olsztynie we współpracy z Książnicą Polską zorganizowała akcję Olsztyn czyta. Mieszkańcy naszego pięknego miasta spotkali się na Placu Jana Pawła II i wspólnie odczytali fragmenty książek. Trzynastka też tam była!


 • DNI LITERATURY DZIECIĘCEJ
To wyjątkowy czas. Popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych to dla nas priorytetowa sprawa. Święto książek dla dzieci jest świetną okazją, aby przypomnieć maluchom jak fajnie jest czytać. Z tej okazji co roku przygotowujemy szereg działań: zajęcia literacko-artystyczne, spotkania z ciekawymi osobami, a czasami nawet inscenizacje z udziałem nas, bibliotekarzy.


 • FERIE I WAKACJE W BIBLIOTECE
Choć dla dzieci to czas wolny od szkoły, to dla nas są to bardzo aktywne dni. Zawsze staramy się przygotować ofertę, która pozwoli najmłodszym na ciekawe spędzenie ferii, bądź wakacji. Od dwóch lat Czytuś dzielnie towarzyszy nam podczas wszystkich spotkań.  • ZAJĘCIA DLA DZIECI
Dni wolne od nauki to nie jedyny czas, kiedy dzieci mogą odwiedzać bibliotekę. Przez cały rok prowadzimy zajęcia dla najmłodszych - zarówno dla grup zorganizowanych, jak i uczestników indywidualnych. We wszystkie nasze działania zaangażowany jest Czytuś. • POWITANIE WIOSNY W PLANETARIUM
Często zdarza się tak, że opuszczamy swoje biblioteczne stanowiska i wychodzimy na ulice. Dlaczego? Bo tak najłatwiej jest trafić do tych, którzy do biblioteki jeszcze nie trafili. :D I tak witaliśmy wiosnę z Planetarium. Spotkaliśmy tam wielu naszych czytelników, ale również tych, którzy z chęcią by nas odwiedzili, ale nie wiedzieli, gdzie, co i jak... Właśnie dlatego tam byliśmy.


 • SPOTKANIE Z EWĄ CHOTOMSKĄ
To kolejna odsłona akcji Olsztyn czyta, która polegała na szukaniu miejsc przyjaznych książce pod hasłem Tu się czyta. Pierwszym punktem na czytelniczej mapie Olsztyna okazał się Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy. Był oczywiście Czytuś, były dzieci, personel szpitalny... Był również gość specjalny - Ewa Chotomska.


 • CERTYFIKATY "TU SIĘ CZYTA"
Po wizycie w olsztyńskim szpitalu postanowiliśmy wyruszyć na poszukiwanie własnych miejsc, które są szczególnie przyjazne bibliotece nr 13. Do dziś odwiedziliśmy kilka placówek, które stale goszczą w naszej filii i korzystają z trzynastkowej oferty. W każdym z tych miejsc zostawiliśmy certyfikat i małego Czytusia.
 • WARSZAWSKIE TARGI KSIĄŻKI
To nie były zwykłe targi książki. Dlaczego? Otóż podczas naszej wizyty Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie otrzymała nagrodę Mistrza Promocji Czytelnictwa '2013. To właśnie wtedy byliśmy pewni, że akcja Olsztyn czyta była strzałem w dziesiątkę! • ŚWIĘTO ULICY WILCZYŃSKIEGO
Od dwóch lat nasza biblioteka we współpracy z filią nr 6 bierze udział w czerwcowym Święcie Ulicy Wilczyńskiego. To świetna okazja, aby spotkać się z naszymi czytelnikami, ale także aby wypromować nasze działania. To idealny moment, aby zachęcić mieszkańców Olsztyna do odwiedzania biblioteki i przede wszystkim do czytania. Za każdym razem naszym tłem jest jaskrawoczerwona postać Czytusia. :)
 • PIKNIK Z KŁOBUKIEM
Już dwa razy spotkaliśmy się nad Jeziorem Długim, aby wspólnie wziąć udział w licznych atrakcjach, które tam na nas czekały. Ponadto bibliotekarze przygotowali dla mieszkańców Olsztyna oraz turystów grę miejską, która polegała na przemierzeniu ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż jeziora i zdobywaniu pieczątek. Na każdym stanowisku było coś innego: a to warsztat muzyczny, a to czytanki-zgadywanki, spotkania autorskie, spektakle, czy zabawy ze znanymi wierszami. To wszystko po to, aby udowodnić, że Olsztyn czyta.
 • ŚNIADANIE NA TRAWIE W PARKU CENTRALNYM
Otwarcie Parku Centralnego to był wyczekiwany moment przez mieszkańców Olsztyna. Chyba każdemu marzy się, aby w naszym mieście było jak najwięcej zieleni, a mniej betonu. Dlatego gdy nadszedł ten dzień musieliśmy tam być. Na naszym stanowisku można było poczytać, obejrzeć teatrzyk, pokolorować czytusiowe kolorowanki... 


 • CZYTUŚ W PODRÓŻY
Nasz Czytuś bardzo lubi podróże. Przekonaliśmy się o tym, gdy zaczęły do nas dochodzić pocztówki z różnych miejsc, a na każdej z nich był... Czytuś! :) Jak się później okazało, Czytuś odwiedził różne miasta w Polsce (np. Wrocław), był w górach, w Pradze, a nawet w Brazylii. 
 • PIKNIK NA ZAKOŃCZENIE WAKACJI
Piknik jest formą pożegnania wakacji. W ten sposób dziękujemy naszym małym czytelnikom, że przez całe dwa miesiące systematycznie odwiedzali nas i wspólnie z nami spędzali ten wolny czas.


 • KRYMINALNY OLSZTYN
W pewien listopadowy wieczór mieszkańcy Olsztyna przemierzali kamienne ulice naszego miasta w poszukiwaniu tajemniczych zdań. Jak się później okazało, zdanie te musieli ładnie poskładać i stworzyć kryminalne opowiadanie. Wybrane teksty zostały włączone do wyjątkowej antologii pt. Kryminalny Olsztyn. Jak się domyślacie, Trzynastka również tam była. Co więcej, nawet coś napisała. :) • FESTIWAL DO CZYTANIA
To wydarzenie dla ludzi, którzy kochają książki. Na Festiwalu można spotkać znanych pisarzy olsztyńskich, ponadto wziąć udział w licznych ciekawych czytelniczych inicjatywach oraz wygrać książki. 


 • FORUM MŁODYCH BIBLIOTEKARZY
Forum Młodych Bibliotekarzy to ogólnopolskie cykliczne wydarzenia, zainicjowane przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, adresowane do bibliotekarzy, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jest to świetna okazja to wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim do integracji środowiska bibliotekarskiego. Trzynastka uczestniczyła już w dwóch forach - tu, w Olsztynie oraz w Gorzowie Wielkopolskim.  • WARMIŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY

Tuż przed Bożym Narodzeniem na Starym Mieście w Olsztynie odbył się Warmiński Jarmark Świąteczny. Filia nr 13 z chęcią wzięła udział w tym wydarzeniu. Ponadto miała okazję nawet opowiedzieć w TVP Olsztyn o kilku ciekawych książkach i o wartości czytania (materiał możecie obejrzeć tu). • CZYTUŚ W RADIU PLUS 
Nasza współpraca z Radiem Plus Olsztyn jest dla nas prawdziwym skarbem. Dzięki uprzejmości dziennikarzy często mamy okazję opowiedzieć o naszych działaniach. Na każdą taką radiową wyprawę zabieramy ze sobą Czytusia.


 ------------- ------ ♥ ------  ------------

Nasza wspomnieniowa podróż dobiegała końca. Wybraliśmy tylko te wydarzenia, które wyjątkowo utkwiły nam w pamięci i były dowodem na to, że akcja Olsztyn czyta była naszym ogromnym sukcesem. Cieszymy się, że wspieracie nas i uczestniczycie we wszystkich czytusiowych pomysłach. Dziś za to Wam z całego naszego zaczytanego serca DZIĘKUJEMY

Wspomnieniową wystawę z trzynastkowych przygód Czytusia możecie obejrzeć w naszej czytelni. Serdecznie zapraszamy! :)

Prześlij komentarz