Przypominamy, że...
Za nami cały tydzień spotkań z najmłodszymi czytelnikami. Gościłyśmy trzy grupy - dwie ze szkoły i jedną z przedszkola.
W poniedziałek 14 kwietnia pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Olsztynie wzięli udział w warsztatach dotyczących wpływu ekranów na nasze życie. Rozmawiali o komunikacji i o tym jak uważać na własne bezpieczeństwo w sieci. Po zapoznaniu się z książką Moja odłączona rodzina autorstwa Amelie Javaux i Annick Masson przeszli do czytelni, by wykonać kolorowe aparaty fotograficzne.
15 kwietnia bawiłyśmy się ze starszakami z przedszkola Jacek i Agatka. Dzieci wsłuchały historii Zgaście światła! Marshy Diane Arnold i na jej podstawie porozmawialiśmy o zanieczyszczeniu światłem. Nasi goście tworzyli własne konstelacje i zastanawiali się jak zapobiegać temu zanieczyszczeniu, aby móc oglądać gwiazdy na nocnym niebie. Na zakończenie przedszkolaki wykonały wesołe ludziki z papieru.
16 kwietnia zawitali do nas uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Razem poznaliśmy tradycje wielkanocne z rożnych zakątków świata. Powtórzyliśmy także wiadomości na temat zwyczajów typowych dla Polski, a pomogła nam w tym książka Renaty Piątkowskiej Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści. nasi goście wzięli także udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali kartki z pisankami.
Wszystkim młodym czytelnikom dziękujemy za odwiedziny i wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań.
Ten tydzień obfitował w różnorodne spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Kwiecień cały czas przeplata zimę i lato, ale naszym gościom to nie przeszkadza.
8 kwietnia wybrałyśmy się do wiosennego ogródka razem z maluszkami z Junior Academy. Dzieci poznały historię o nasionku Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth. Odgadywały zagadki z warzywnych grządek i starały się przejść między wysianymi roślinkami tak, by ich nie zadeptać.
9 kwietnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej 33 wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z Aleksandrą Dobies autorką książki Sztuczki z czasem. Pani Ola opowiedziała o okolicznościach powstania swojej książki i przybliżyła gościom bohaterów tej pięknej opowieści o relacjach rodzinnych i stracie.
10 kwietnia dzieci z przedszkola Tempoo pierwszy raz odwiedziły naszą bibliotekę. Dowiedziały się jak wypożyczyć książki i jak o nie dbać. Poznały również opowieść o niezwykłym stworku, który bardzo lubił książki - Bajkołapek na dobranoc autorstwa Helen Docherty i Thomasa Docherty .
Wszystkie spotkania zakończyły się warsztatami plastycznymi. Pierwsza grupa tworzyła kolorowe kwiaty, druga walizki kolekcjonerów wspomnień, a trzecia barwne ptaki z papieru.
Dziękujemy wszystkim za wspólne spotkania i wesołą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W tym tygodniu kontynuujemy wiosenne zabawy. Gościłyśmy dwie grupy przedszkolaków, z którymi odkrywałyśmy zmiany w otaczającej nas przyrodzie.
We wtorek 1 kwietnia wybrałyśmy się z dziećmi z przedszkola Junior Academy na wyprawę do wiosennego ogródka. Nasi goście za sprawą książki Sekret małego nasionka Cynthii Schumerth dowiedzieli się jaka jest budowa nasionka i czego potrzebuje roślina do wzrostu. Nie brakowało również zagadek, puzzli i zabawy ruchowej.
W czwartek 3 kwietnia odwiedziły nas dzieci z przedszkola Delfinek, one również zgłębiały tajniki panującej pory roku. Odpowiedziały na nasze wiosenne zagadki i wysłuchały głośnego czytania książki Co się kryje w gnieździe? Fascynujące ciekawostki o ptakach Rachel Ignotofsky. Poznały ciekawostki dotyczące powracających z ciepłych krajów ptaków oraz wysłuchały klangoru żurawi.
Obie grupy wzięły udział w warsztatach plastycznych tworząc kolorowe kwiaty oraz ruchome barwne ptaki.
Dzieciom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu Trzynastkowych Moli Książkowych,
które odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia. Startujemy o godz. 11:00.
Wstęp wolny.
W dość ciepły czwartkowy poranek wpadł do nas z wizytą Kolorowy Potwór. Na spotkanie z nim i z nami przybyły również maluszki z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Olsztynie. Dzieci poznały jego historię za pośrednictwem książki Kolorowy potwór Anny Llenas, a następnie chwilę porozmawialiśmy o emocjach. Nasz książkowy gość zostawił przedszkolakom zadania do wykonania, a na koniec pożegnał się z nimi w czytelni, gdzie dzieci wykonały kolorowe potwory z papieru.
Dzieciom dziękujemy za wesołą zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.
Mieliśmy ogromną przyjemność gościć Roberta Ruczyńskiego, który opowiadał o swojej książce Granice niepamięci. Autor jest na co dzień funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jego debiutancka powieść łączy wątki kryminalne, fantastyczne i obyczajowe. Uczestnicy spotkania poza ciekawą rozmową w przyjemnej atmosferze, mogli wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania: Gdzie przebiegają granice niepamięci, a może kto lub co je wyznacza? Czy możemy zagrać w grę terenową w Olsztynie śladami bohaterów książki?
Dziękujemy wszystkim obecnym za spotkanie i rozmowy, a już niedługo Granice niepamięci znajdziecie w naszym księgozbiorze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.
We wtorek 18 marca odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 9. Razem poznaliśmy tajemnicę bardzo mądrych nasionek z książki Sekret małego nasionka Cynthii Schumerth. Nasi goście poznali cykl rozwoju roślinki i wybrali się na wyprawę do wiosennego ogrodu.
W środę 19 marca przyszła do nas grupa dzieci z Przedszkola Jacek i Agatka. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Powrót Marcelki z książki Opowieści o porach roku i powtórzyły sobie podstawowe informacje na temat powracających po zimie ptaków, miały również okazję posłuchać jak brzmi klangor żurawi. Wzięły też udział w zabawie rytmicznej.
W czwartek 20 marca znów gościłyśmy grupę z Przedszkola Miejskiego nr 9, tym razem były to maluszki. Wspólnie przeczytaliśmy Najpiękniejszy ogródek Borsuka Marshy Diane Arnold. Następnie dzieci układały puzzle i odgadywały wiosenne zagadki, wybrały się również na spacer pomiędzy grządki.
Każdemu spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne, podczas których tworzyliśmy kolorowe kwiaty.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań z przedszkolakami.
Biblioteka PIECZEWO, filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Mikołowskiej.
Ewa Mikołowska jest członkiem grupy malarskiej „To My”, działającej przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Grupa jest pod artystyczną opieką prof. Marka Szczęsnego z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Artystkę interesują różne techniki malarskie, jednak najpełniej potrafi wyrazić swoje przeżycia i emocje, malując obrazy farbami akrylowymi. Ten rodzaj farby umożliwia tworzenie wyrazistych i mocnych konturów oraz linii. Ewa Mikołowska najchętniej maluje nastrojowe pejzaże, przedstawiające różne pory roku i zmieniające się oświetlenie. Szczególnie polubiła las widziany zimą. Z malarską pasją tworzy też portrety koni, które są ulubionymi obiektami jej pracy twórczej.
Efekty rozwoju artystycznego Ewy Mikołowskiej można podziwiać w czytelni pieczewskiej filii do 18 kwietnia. Wstęp wolny.
Czytanie łączy dzieci, ich rodziców i opiekunów, ale i młodzież, która aktywnie włącza się w zajęcia dla najmłodszych czytelników. W minioną sobotę odwiedziły nas Patrycja i Roksana, które realizują swój projekt społeczny promujący czytelnictwo i aktywność wśród dzieci w ramach inicjatywy Zwolnieni z Teorii. Dziewczyny przeczytały nam książkę o Tumtumie - dudniącym słoniu, pobawiły się z nami rytmem, a na koniec wspólnie wykonaliśmy kolorowe słonie.
Kolejne wiosenne spotkania za nami. Tym razem spotkałyśmy się z dziećmi z przedszkola Patryk. W różne dni, gościłyśmy różne grupy wiekowe dzieci z tej placówki. Ze wszystkim natomiast rozmawiałyśmy na ten sam temat - WIOSNA! Przedszkolaki są już gotowe na nową porę roku.
We wtorek 11 marca bawiłyśmy się z młodszymi dziećmi. Skakaliśmy po ogródku, poznawaliśmy pierwsze wiosenne warzywa i wspólnie odgadywaliśmy zagadki. Przedszkolaki wysłuchały historii o bardzo mądrych nasionkach, które doskonale wiedziały co mają robić, zawartej w książce Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth.
W środę 12 marca odwiedziły nas starszaki. Poznały opowiadanie Powrót Marcelki z książki Opowieści o porach roku. Odgadły wiosenne zagadki i zapoznały się bliżej z powracającymi po zimie ptakami, miały nawet okazję posłuchać jak brzmi klangor żurawi. Nie zabrakło również wesołej zabawy ruchowej, w której dzieci zamieniały się w bociany i kukułki.
Na zakończenie obu spotkań dzieci wykonały prace plastyczne.
Dziękujemy naszym gościom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Robert Ruczyński, mieszkaniec Bartąga, stworzył powieść o miłości, stracie i odkupieniu w świecie monitorowanym przez Alice – wirtualną asystentkę. Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki „Granice niepamięci”, które odbędzie się we wtorek, 25 marca o godzinie 17.00 w filii nr 13 – Bibliotece Pieczewo. Wstęp wolny.
Autor jest na co dzień funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jego debiutancka powieść łączy wątki kryminalne, fantastyczne i obyczajowe. Porusza ważne wątki dotyczące zagrożeń związanych z rozwojem technologii, ale również problem m.in. uzależnień.
__________________________________________________________________________________
O książce:
W „Granicach niepamięci” Olsztyn jest miastem potężnego zjednoczonego państwa Eurolandu, a światem rządzi wszechobecna sztuczna inteligencja. Codziennością mieszkańców kieruje asystentka AI – Alice. Główny bohater – Frank Kraft, doświadczony policjant z wydziału narkotykowego, codziennie stawia czoła zarówno zewnętrznym zagrożeniom, jak i wewnętrznym demonom. Gdy podczas jednej z akcji zostaje postrzelony, jego życie zawisa na włosku. Między życiem a śmiercią, Frank odbywa podróż w głąb swojej świadomości, wspominając dawne czasy, miłość i momenty, które go ukształtowały.
Robert Ruczyński zabiera nas w podróż do przyszłości, której wizja staje się dziś zadziwiająco realna. Zadaje ważne pytania: „Czy można zachować człowieczeństwo w świecie rządzonym przez technologię”? „Czy miłość i wspomnienia są w stanie przetrwać w obliczu nowej rzeczywistości?”. To powieść, w której łączą się wątki obyczajowe, sensacyjne i kryminalne.
_________________________________________________________________________________
O autorze:
Robert Ruczyński urodził się w Działdowie w 1986 roku, obecnie mieszka w Bartągu. Od 2011 roku pracuje w policji. Fan powieści kryminalnych i thrillerów. Lubi oglądać seriale kryminalne. Książka „Granice niepamięci” to jego debiut, który ukazał się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.
Dziś w naszej Bibliotece gościłyśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania - Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Czy możemy wierzyć we wszystko, co widzimy lub czytamy online? Jak radzić sobie z hejtem, jak regulować czas spędzony w sieci i co można robić, gdy odłożymy ekrany na bok? Ciekawa dyskusja, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów dowodzi, że to bardzo ważny i potrzebny temat. Oby więcej takich spotkań! W zajęciach niezwykle pomocna okazała się książka Bezpieczni w Internecie. Jak chronić się przed oszustwami i przemocą Dagmar Geisler. Nasze spotkanie zakończyłyśmy w czytelni, gdzie dzieci wykonały prace plastyczne.
Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Mnóstwo radości i uśmiechu, tyle samo rozmów i życzliwości - tak moglibyśmy w skrócie opisać nasze rękodzielnicze spotkania w Bibliotece Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. Odłóżcie na bok wszystkie "nie potrafię", "nie mam zdolności", "mam dwie lewe ręce", bo najważniejsze, że możemy się spotkać i wspólnie odkryć swoje ukryte talenty.
Pierwszy tydzień marca upłynął nam na wesołych spotkaniach z młodymi czytelnikami. Na początek spotkałyśmy się z uczniami szkoły podstawowej, aby zapoznać ich z tajnikami biblioteki. Kolejne dwa spotkania poświeciłyśmy na rozmowy o wytęsknionej wiośnie - mimo, że zawita do nas dopiero 21 marca, my jesteśmy już gotowe!
We wtorek 4 marca odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie. Po tej wizycie na pewno zapamiętają jak dbać o książki i jak odnaleźć się w naszej filii. Poznały również historię Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania Iwony Pietrzak-Płachty. Na zakończenie nasi goście wykonali własne książki obrazkowe.
W środę 5 marca miałyśmy przyjemność gościć uczniów Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Na podstawie samodzielnie przeczytanych zagadek przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące zbliżającej się wiosny. Po wysłuchaniu opowiadania Marzanna z książki Renaty Piątkowskiej Gdyby jajko mogło mówić wykonali zielone żabki z rolek.
W czwartek 6 marca bawiłyśmy się z przedszkolakami z Patryka. Nasi goście układali puzzle z biedronkami i zajrzeli do wiosennego ogródka. Po odczytaniu książki Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth przedszkolaki wykonały kolorowe kwiatki.
Dziękujemy wszystkim gościom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych spotkań.
To już końcówka lutego, jak ten czas szybko mija! Zwłaszcza wtedy, kiedy możemy bawić się z naszymi najmłodszymi czytelnikami. To również koniec zajęć o emocjach, przynajmniej w najbliższym czasie. W tym tygodniu odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków.
We wtorek 25 lutego dzieci z Przedszkola Junior Academy spotkały się z bohaterem książki Anny Llenas Kolorowym Potworem i powtórzyły wszystkie najważniejsze informacje o emocjach. Ich głównym zadaniem było rozwiązanie wszystkich zagadek zostawionych przez potwora i odnalezienie go w naszej czytelni. Na sam koniec wspólnie wykonaliśmy małe kolorowe potworki.
W czwartek 27 lutego odwiedziły nas przedszkolaki z Delfinka. Razem z nimi odkrywaliśmy tajemnice emocji. Nasi goście tworzyli pajęczynę uczuć przekazując sobie miłe słowa. Poznali również piękną i wzruszającą opowieść Serce olbrzyma o chłopcu imieniem Tom i olbrzymie Abramie autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyłyśmy wykonując kolorowe serca.
Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
W ostatnią sobotę karnawału wybraliśmy się w podróż do Wenecji. Po locie samolotem zwiedziliśmy do miasto na wodzie, czytając książkę Oto jest Wenecja Miroslava Šašek. Wiemy już, że ulicami Wenecji są kanały, a poruszać się można tam tylko łódkami. Nauczyliśmy się też zwrotów w języku włoskim i upiekliśmy włoską pizzę. Po zabawach wyruszyliśmy do czytelni, by stworzyć weneckie maski.
Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
Za nami kolejny tydzień pełen emocji. W tym tygodniu Biblioteka Pieczewo gościła w swoich progach dwie grupy przedszkolaków. Na wtorkowych zajęciach wraz z Przedszkolem nr 9 w Olsztynie rozmawialiśmy o tym, że każde z uczuć jest ważne, chociaż nie wszystkie lubimy. Przedszkolaki wysłuchały także głośnego czytania opowiadania Serce Olbrzyma autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, podczas których stworzyliśmy drzewo dobrych myśli.
W czwartkowy poranek odwiedziły nas maluchy z Przedszkola "Junior Academy" w Olsztynie. Wspólnie spędzony czas poświęciliśmy na rozmowę o emocjach. W ich nazwaniu pomogła nam książka Kolorowy potwór Anny Llenas. Przedszkolaki wzięły także udział w bibliotecznej grze terenowej, która pomogła nam utrwalić wiedzę zdobytą podczas zajęć. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, tworząc własne kolorowe potwory.
Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
Serdecznie zapraszamy na wspólną podróż do Wenecji.
Zajęcia odbędą się 22 lutego (sobota) o godz. 11:00.
Wstęp na zajęcia wolny.
W Walentynki dzielimy się z Wami spotkaniami, podczas których poświęciliśmy chwilę naszym emocjom. W tym tygodniu gościłyśmy dwie grupy przedszkolaków, z którymi poruszyłyśmy ten ważny temat.
W środę 12 lutego odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Patryk w Olsztynie. Wspólnie przeczytaliśmy Kolorowego Potwora autorstwa Anny Llenas i dokładnie omówiliśmy emocje takie jak radość, smutek, spokój, strach, złość i miłość. Następnie nasi goście wybrali się na spacer po bibliotece, aby odszukać zostawione przez Potwora listy i wykonać jego zadania.
Na spotkaniu 13 lutego bawiłyśmy się z przedszkolakami z Przedszkola Jacek i Agatka w Olsztynie. Tym razem nasi goście poznali historię o Sercu olbrzyma spisaną przez Hollie Hughes. Dzieci stworzyły pajęczynę dobrych myśli, omawiały przyjemne i nieprzyjemne emocje, próbowały odgadnąć co skrywa tajemnicze pudełko oraz swoją mimiką przedstawiały różne uczucia.
Obie grupy wykonały również prace plastyczne - kolorowe potworki z papieru oraz wyjątkowe kartki walentynkowe.
Dziękujemy naszym gościom za wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obu spotkań.
Dziś z najmłodszymi czytelnikami rozmawialiśmy na temat strachu. Wspólnie odnaleźliśmy kilka sposobów na oswojenie strachów i tak, jak bohater książki W dziczy. Jak przestałem się bać Steve'a McCarthy'ego wybraliśmy się na wyprawę w nieznane. Nasi goście mieli również okazję wykonać własne obozowiska z papieru.
Wszystkim uczestnikom dzisiejszej zabawy serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych, który zakończyliśmy wyjątkowym spotkaniem.