Photobucket

poniedziałek, 20 stycznia 2025

Biblioteka Pieczewo poleca...


Wiemy już, po jakie książki najchętniej sięgaliście z naszych półek w ubiegłym roku 👉 ranking 🔝 2024 znajdziecie na stronie Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Dziś chciałybyśmy się z Wami podzielić naszymi literackimi polecajkami. Co nas zachwyciło w ostatnich miesiącach, do których książek wracamy pamięcią? I najważniejsze - znajdziecie te tytuły w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie.
__________________
🔥 Na pierwszy rzut 5 pozycji od naszej kierowniczki Oli:
1️⃣ "Wszystko na darmo", Walter Kempowski | ArtRage - Prusy Wschodnie, 1945, Armia Czerwona u bram. Kempowski stworzył wybitny obraz klęski kulturowej, materialnej, ale przede wszystkim moralnej własnego narodu w Prusach Wschodnich. To obraz tragiczny, ale nie pozbawiony dystansu i sarkazmu. Lekcja historii, której nie poznamy w szkole czy z podręczników, a właśnie poprzez wiarygodny literacki opis tych, którzy musieli odejść, aby inni mogli nadejść.
2️⃣ "Król Warmii i Saturna", Joanna Wilengowska | Wydawnictwo Czarne - wielki powrót olsztyńskiej pisarki, która przez ostatnie lata dała nam się poznać jako świetna dziennikarka głęboko osadzona w kulturze regionu. Za swoją najnowszą książkę została nominowana do Paszportów POLITYKI. Ważny tekst: o Warmii, tożsamości, przemijaniu. Portret nie tylko miejsca, z którego wyrośliśmy, ale i niezwykle barwny portret rodzinny.
3️⃣"To jest mój dom", Dörte Hansen | Wydawnictwo Sonia Draga - kolejna odsłona trudnej historii Prus Wschodnich. Tym razem od strony Starego Kraju (Niemcy, wiejskie okolice Hamburga). Mamy stary dom halowy z pruskim murem i dwie historie kobiet. Tej, która przybyła w 1945 r. jako mała dziewczynka, uciekając z Prus przed Armią Czerwoną, zwana z pogardą "polaczkowym dzieckiem". Jest też ta druga - rozwiedziona, samotna matka, wciąż szukająca swojego miejsca. Obie tak sobie obce, a jednak tak bardzo bliskie.
4️⃣ "Nocami krzyczą sarny", Katarzyna Zyskowska | Wydawnictwo Znak - tym razem Góry Sowie i bolesna historia w tle. Pisarka, która wraca po wielu latach do domu babci, mierząc się z przeszłością nie tylko swoją, ale i kobiet, które żyły na tych terenach pod koniec wojny.
5️⃣ "Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy", Maciej Pisuk | Wydawnictwo Cyranka - w tym niepozornym objętościowo reportażu Pisuk oddaje głos mieszkańcom ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze, gdzie alkohol, przemoc, narkotyki nie są tłem, a podstawą ich historii. Nie ma tu wtrąceń czy komentarzy, jest tylko czysta opowieść o brudnej rzeczywistości.
Nie są to "łatwe" lektury, ale może właśnie dlatego wciąż są w pamięci.

piątek, 17 stycznia 2025

Ferie w Trzynastce!


 

Zapraszamy na ferie zimowe w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie

❗️
❄️ 28.01. (wtorek), godz. 11.00 – Zimowa stołówka: warsztaty przyrodnicze dla dzieci – spotkanie edukacyjne, podczas którego dzieci będą mogły wykonać własną kulę pokarmową dla ptaków.
Prowadzenie: Drzewica Kama z Klub Edukacji Leśnej Drzewice
☝️ UWAGA❗️ Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: tel. 89 543 13 15
______________________________
❄️ 30.01. (czwartek), godz. 10.30 – Bezpieczne ferie z psem: warsztaty edukacyjne dla dzieci – podczas spotkania będą obecne dwa wyszkolone psy: Jadzia i Koda.
Prowadzenie: Alina Kozak oraz Magdalena Paszkiewicz z Podaj Łapę
☝️ UWAGA❗️ Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: tel. 89 543 13 15
Wydarzenie dofinansowane przez Wspólny Olsztyn.
_____________________________
❄️ 1.02. (sobota), godz. 11.00 – Zimowe opowieści – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci; wstęp wolny
______________________________
❄️ 4.02. (wtorek), godz. 11.00 – W dziczy: jak przestać się bać? – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci; wstęp wolny
______________________________
6.02. (czwartek), godz. 11.00 – Serce Olbrzyma – warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci; wstęp wolny

Więcej informacji: 📌 Biblioteka PIECZEWO | ul. Sikiryckiego 9 | tel. 89 543 13 15



czwartek, 16 stycznia 2025

Zimowe spotkania


 

Ten tydzień upłynął nam na zimowych zabawach z przedszkolakami. We wtorek gościłyśmy maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 9. Rozmawialiśmy o zimie i o tym, co ciekawego można robić kiedy na zewnątrz panuje mróz i śnieg. Okazało się, że nasi goście lubią zimę, w przeciwieństwie do jednego z bohaterów książki Zdecydowanie nie lubię zimy Fiony Barker i Christine Pym, którą wspólnie przeczytaliśmy.

W środę odwiedziły nas dzieci z przedszkola Junior Academy. Po omówieniu cech charakterystycznych zimy, wysłuchały opowiadania Bałwanka z książki Opowieści o porach roku Karine-Marie Amiot i Oliviera Dupin. Następnie wybraliśmy się na wyobrażony stok, po którym dzieci szusowały jak profesjonaliści. Zanim przedszkolaki nas opuściły, pokonały jeszcze tor przeszkód i wykonały piękne, zimowe prace plastyczne. 

W czwartek znów bawiłyśmy się z dziećmi z przedszkola Junior Academy, tym razem jednak odwiedziła nas inna grupa wiekowa. Wspólnie przeczytaliśmy Zdecydowanie nie lubię zimy Fiony Barker i Christine Pym, a następnie przeszliśmy do wesołych harców. Przedszkolaki dobierały śniegowe gwiazdki do pary, a potem zabraliśmy się do odśnieżania. Na sam koniec zrobiliśmy zimowe pingwinki z papieru.

  Wszystkim przedszkolakom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych spotkań.