czwartek, 17 kwietnia 2025

Pełno gości w Bibliotece

 

Za nami cały tydzień spotkań z najmłodszymi czytelnikami. Gościłyśmy trzy grupy - dwie ze szkoły i jedną z przedszkola.

W poniedziałek 14 kwietnia pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Olsztynie wzięli udział w warsztatach dotyczących wpływu ekranów na nasze życie. Rozmawiali o komunikacji i o tym jak uważać na własne bezpieczeństwo w sieci. Po zapoznaniu się z książką Moja odłączona rodzina autorstwa Amelie Javaux i Annick Masson przeszli do czytelni, by wykonać kolorowe aparaty fotograficzne.

15 kwietnia bawiłyśmy się ze starszakami z przedszkola  Jacek i Agatka. Dzieci wsłuchały historii Zgaście światła! Marshy Diane Arnold i na jej podstawie porozmawialiśmy o zanieczyszczeniu światłem. Nasi goście tworzyli własne konstelacje i zastanawiali się jak zapobiegać temu zanieczyszczeniu, aby móc  oglądać gwiazdy na nocnym niebie. Na zakończenie przedszkolaki wykonały wesołe ludziki z papieru.

16 kwietnia zawitali do nas uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 33 w Olsztynie. Razem poznaliśmy tradycje wielkanocne z rożnych zakątków świata. Powtórzyliśmy także wiadomości na temat zwyczajów typowych dla Polski, a pomogła nam w tym książka Renaty Piątkowskiej Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści. nasi goście wzięli także udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali kartki z pisankami.

Wszystkim młodym czytelnikom dziękujemy za odwiedziny i wspólną zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań.  

środa, 16 kwietnia 2025

Wiosenny koncert w Bibliotece Pieczewo

Zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek wiosennych z uczniami Pałacu Młodzieży w Olsztynie w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie !
 
W czwartek, 24 kwietnia o godz. 16.30 w naszej czytelni (filia nr 13 MBP, ul. Sikiryckiego 9) wystąpią uczniowie Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Dzieci z Pracowni Śpiewu Pałacu Młodzieży w Olsztynie pod kierunkiem Aleksandry Janickiej zaprezentują swój nowy, wiosenny repertuar. Dołączcie do nas!
 
Wstęp na koncert jest wolny. 🌞


czwartek, 10 kwietnia 2025

Początek kwietnia w Bibliotece na Pieczewie

 

 Ten tydzień obfitował w różnorodne spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Kwiecień cały czas przeplata zimę i lato, ale naszym gościom to nie przeszkadza.

8 kwietnia wybrałyśmy się do wiosennego ogródka razem z maluszkami z Junior Academy. Dzieci poznały historię o nasionku Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth. Odgadywały zagadki z warzywnych grządek i starały się przejść między wysianymi roślinkami tak, by ich nie zadeptać.

9 kwietnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej 33 wzięli udział w wyjątkowym spotkaniu z Aleksandrą Dobies autorką książki Sztuczki z czasem. Pani Ola opowiedziała o okolicznościach powstania swojej książki i przybliżyła gościom bohaterów tej pięknej opowieści o relacjach rodzinnych i stracie.

10 kwietnia dzieci z przedszkola Tempoo pierwszy raz odwiedziły  naszą bibliotekę. Dowiedziały się jak wypożyczyć książki i jak o nie dbać. Poznały również opowieść o niezwykłym stworku, który bardzo lubił książki -  Bajkołapek na dobranoc autorstwa Helen Docherty i Thomasa Docherty .

    Wszystkie spotkania zakończyły się warsztatami plastycznymi. Pierwsza grupa tworzyła kolorowe kwiaty, druga walizki kolekcjonerów wspomnień, a trzecia barwne ptaki z papieru.

Dziękujemy wszystkim za wspólne spotkania i wesołą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Rozkład świąteczny

 Informujemy, że..


 

poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Wielki kłębek wełny


Na kolejnym sobotnim spotkaniu bawiliśmy się naszą wyobraźnią, a zainspirowała nas do tego książka Wielki kłębek wełny Rossa Muellera. Na początku wspólnie karmiliśmy potworki czekoladowymi torcikami. Kolejne wyzwania wymagały umiejętności fizycznych, trenowaliśmy toczenie włóczki i skoki przez wełnianą drabinkę. na sam koniec nasi goście wykonali piękne włóczkowe obrazki.

Dziękujemy wszystkim gościom za udział w spotkaniu i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

czwartek, 3 kwietnia 2025

Wiosna w bibliotece

W tym tygodniu kontynuujemy wiosenne zabawy. Gościłyśmy dwie grupy przedszkolaków, z którymi odkrywałyśmy zmiany w otaczającej nas przyrodzie.

We wtorek 1 kwietnia wybrałyśmy się z dziećmi z przedszkola Junior Academy na wyprawę do wiosennego ogródka. Nasi goście za sprawą książki Sekret małego nasionka Cynthii Schumerth dowiedzieli się jaka jest budowa nasionka i czego potrzebuje roślina do wzrostu. Nie brakowało również zagadek, puzzli i zabawy ruchowej.

W czwartek 3 kwietnia odwiedziły nas dzieci z przedszkola Delfinek, one również zgłębiały tajniki panującej pory roku. Odpowiedziały na nasze wiosenne zagadki i wysłuchały głośnego czytania książki Co się kryje w gnieździe? Fascynujące ciekawostki o ptakach Rachel IgnotofskyPoznały ciekawostki dotyczące powracających z ciepłych krajów ptaków oraz wysłuchały klangoru żurawi.

Obie grupy wzięły udział w warsztatach plastycznych tworząc kolorowe kwiaty oraz ruchome barwne ptaki.

Dzieciom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

poniedziałek, 31 marca 2025

Zajęcia dla dzieci

 Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu Trzynastkowych Moli Książkowych,

które odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia. Startujemy o godz. 11:00.

Wstęp wolny.



czwartek, 27 marca 2025

Kolorowy Potwór w bibliotece

 

    W dość ciepły czwartkowy poranek wpadł do nas z wizytą Kolorowy Potwór. Na spotkanie z nim i z nami przybyły również maluszki z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Olsztynie. Dzieci poznały jego historię za pośrednictwem książki Kolorowy potwór Anny Llenas, a następnie chwilę porozmawialiśmy o emocjach. Nasz książkowy gość zostawił przedszkolakom zadania do wykonania, a na koniec pożegnał się z nimi w czytelni, gdzie dzieci wykonały kolorowe potwory z papieru.

Dzieciom dziękujemy za wesołą zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

środa, 26 marca 2025

Spotkanie autorskie z Robertem Ruczyńskim

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć Roberta Ruczyńskiego, który opowiadał o swojej książce Granice niepamięci. Autor jest na co dzień funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jego debiutancka powieść łączy wątki kryminalne, fantastyczne i obyczajowe. Uczestnicy spotkania poza ciekawą rozmową w przyjemnej atmosferze, mogli wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania: Gdzie przebiegają granice niepamięci, a może kto lub co je wyznacza? Czy możemy zagrać w grę terenową w Olsztynie śladami bohaterów książki? 

Dziękujemy wszystkim obecnym za spotkanie i rozmowy, a już niedługo Granice niepamięci znajdziecie w naszym księgozbiorze. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

piątek, 21 marca 2025

Wiosna w bibliotece


Ten tydzień, to czas wytęsknionej wiosny. Gościliśmy trzy grupy wspaniałych przedszkolaków, z którymi rozmawialiśmy o kwiatach, ptakach i najmniejszych wiosennych robaczkach.

We wtorek 18 marca odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 9. Razem poznaliśmy tajemnicę bardzo mądrych nasionek z książki Sekret małego nasionka Cynthii Schumerth. Nasi goście poznali cykl rozwoju roślinki i wybrali się na wyprawę do wiosennego ogrodu. 

W środę 19 marca przyszła do nas grupa dzieci z Przedszkola Jacek i Agatka. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Powrót Marcelki z książki Opowieści o porach roku i powtórzyły sobie podstawowe informacje na temat powracających po zimie ptaków, miały również okazję posłuchać jak brzmi klangor żurawi. Wzięły też udział w zabawie rytmicznej.

W czwartek 20 marca znów gościłyśmy grupę z Przedszkola Miejskiego nr 9, tym razem były to maluszki. Wspólnie przeczytaliśmy Najpiękniejszy ogródek Borsuka Marshy Diane Arnold. Następnie dzieci układały puzzle i odgadywały wiosenne zagadki, wybrały się również na spacer pomiędzy grządki.

Każdemu spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne, podczas których tworzyliśmy kolorowe kwiaty.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań z przedszkolakami.

wtorek, 18 marca 2025

Mój kolorowy świat - wystawa malarstwa Ewy Mikołowskiej

 


Biblioteka PIECZEWO, filia nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza na wystawę malarstwa Ewy Mikołowskiej.

Ewa Mikołowska jest członkiem grupy malarskiej „To My”, działającej przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Olsztynie. Grupa jest pod artystyczną opieką prof. Marka Szczęsnego z Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Artystkę interesują różne techniki malarskie, jednak najpełniej potrafi wyrazić swoje przeżycia i emocje, malując obrazy farbami akrylowymi. Ten rodzaj farby umożliwia tworzenie wyrazistych i mocnych konturów oraz linii. Ewa Mikołowska najchętniej maluje nastrojowe pejzaże, przedstawiające różne pory roku i zmieniające się oświetlenie. Szczególnie polubiła las widziany zimą. Z malarską pasją tworzy też portrety koni, które są ulubionymi obiektami jej pracy twórczej.

Efekty rozwoju artystycznego Ewy Mikołowskiej można podziwiać w czytelni pieczewskiej filii do 18 kwietnia. Wstęp wolny.

poniedziałek, 17 marca 2025

🐘💨 Czytanie łączy w Bibliotece Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie😍🥰


Czytanie łączy dzieci, ich rodziców i opiekunów, ale i młodzież, która aktywnie włącza się w zajęcia dla najmłodszych czytelników. W minioną sobotę odwiedziły nas Patrycja i Roksana, które realizują swój projekt społeczny promujący czytelnictwo i aktywność wśród dzieci w ramach inicjatywy Zwolnieni z Teorii. Dziewczyny przeczytały nam książkę o Tumtumie - dudniącym słoniu, pobawiły się z nami rytmem, a na koniec wspólnie wykonaliśmy kolorowe słonie.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ten radosny czas z książką, a Roksanie i Patrycji za odwiedziny.
👋Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

środa, 12 marca 2025

W powietrzu czuć wiosnę

 

Kolejne wiosenne spotkania za nami. Tym razem spotkałyśmy się z dziećmi z przedszkola Patryk. W różne dni, gościłyśmy różne grupy wiekowe dzieci z tej placówki. Ze wszystkim natomiast rozmawiałyśmy na ten sam temat - WIOSNA! Przedszkolaki są już gotowe na nową porę roku.

We wtorek 11 marca bawiłyśmy się z młodszymi dziećmi. Skakaliśmy po ogródku, poznawaliśmy pierwsze wiosenne warzywa i wspólnie odgadywaliśmy zagadki. Przedszkolaki wysłuchały historii o bardzo mądrych nasionkach, które doskonale wiedziały co mają robić, zawartej w książce Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth.

W środę 12 marca odwiedziły nas starszaki. Poznały opowiadanie Powrót Marcelki z książki Opowieści o porach roku. Odgadły wiosenne zagadki i zapoznały się bliżej z powracającymi po zimie ptakami, miały nawet okazję posłuchać jak brzmi klangor żurawi. Nie zabrakło również wesołej zabawy ruchowej, w której dzieci zamieniały się w bociany i kukułki.

Na zakończenie obu spotkań dzieci wykonały prace plastyczne.

Dziękujemy naszym gościom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Spotkanie autorskie z Robertem Ruczyńskim w Bibliotece Pieczewo

 


Robert Ruczyński, mieszkaniec Bartąga, stworzył powieść o miłości, stracie i odkupieniu w świecie monitorowanym przez Alice – wirtualną asystentkę. Zapraszamy na spotkanie autorskie i promocję książki „Granice niepamięci”, które odbędzie się we wtorek, 25 marca o godzinie 17.00 w filii nr 13 – Bibliotece Pieczewo. Wstęp wolny.

Autor jest na co dzień funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jego debiutancka powieść łączy wątki kryminalne, fantastyczne i obyczajowe. Porusza ważne wątki dotyczące zagrożeń związanych z rozwojem technologii, ale również problem m.in. uzależnień.

__________________________________________________________________________________

O książce:

W „Granicach niepamięci” Olsztyn jest miastem potężnego zjednoczonego państwa Eurolandu, a światem rządzi wszechobecna sztuczna inteligencja. Codziennością mieszkańców kieruje asystentka AI – Alice. Główny bohater – Frank Kraft, doświadczony policjant z wydziału narkotykowego, codziennie stawia czoła zarówno zewnętrznym zagrożeniom, jak i wewnętrznym demonom. Gdy podczas jednej z akcji zostaje postrzelony, jego życie zawisa na włosku. Między życiem a śmiercią, Frank odbywa podróż w głąb swojej świadomości, wspominając dawne czasy, miłość i momenty, które go ukształtowały.

Robert Ruczyński zabiera nas w podróż do przyszłości, której wizja staje się dziś zadziwiająco realna. Zadaje ważne pytania: „Czy można zachować człowieczeństwo w świecie rządzonym przez technologię”? „Czy miłość i wspomnienia są w stanie przetrwać w obliczu nowej rzeczywistości?”. To powieść, w której łączą się wątki obyczajowe, sensacyjne i kryminalne.

_________________________________________________________________________________

O autorze:

Robert Ruczyński urodził się w Działdowie w 1986 roku, obecnie mieszka w Bartągu. Od 2011 roku pracuje w policji. Fan powieści kryminalnych i thrillerów. Lubi oglądać seriale kryminalne. Książka „Granice niepamięci” to jego debiut, który ukazał się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.


wtorek, 11 marca 2025

Zajęcia dla dzieci


Serdecznie zapraszamy na spotkanie Klubu Trzynastkowych Moli Książkowych,
które odbędzie się w sobotę, 15 marca. Startujemy o godz. 11:00.
Wstęp wolny.


 

piątek, 7 marca 2025

Czy jesteśmy bezpieczni w Internecie?

    Dziś w naszej Bibliotece gościłyśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania - Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Czy możemy wierzyć we wszystko, co widzimy lub czytamy online? Jak radzić sobie z hejtem, jak regulować czas spędzony w sieci i co można robić, gdy odłożymy ekrany na bok? Ciekawa dyskusja, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie uczniów dowodzi, że to bardzo ważny i potrzebny temat. Oby więcej takich spotkań! W zajęciach niezwykle pomocna okazała się książka Bezpieczni w Internecie. Jak chronić się przed oszustwami i przemocą Dagmar Geisler. Nasze spotkanie zakończyłyśmy w czytelni, gdzie dzieci wykonały prace plastyczne.

Dziękujemy za spotkanie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Warsztaty rękodzielnicze - liście z makramy



Mnóstwo radości i uśmiechu, tyle samo rozmów i życzliwości - tak moglibyśmy w skrócie opisać nasze rękodzielnicze spotkania w Bibliotece Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. Odłóżcie na bok wszystkie "nie potrafię", "nie mam zdolności", "mam dwie lewe ręce", bo najważniejsze, że możemy się spotkać i wspólnie odkryć swoje ukryte talenty.

😄
Dziękujemy Kasi Janków-Mazurkiewicz za instrukcję i cierpliwość. Każda z uczestniczek wyszła zadowolona z własnoręcznie wyplecionym liściem. Teraz jesteśmy przekonani, że niedługo wszystko wokół rozkwitnie, a wiosna rozgości się w Olsztynie na dobre.







czwartek, 6 marca 2025

W naszej bibliotece czekamy już na wiosnę

Pierwszy tydzień marca upłynął nam na wesołych spotkaniach z młodymi czytelnikami. Na początek spotkałyśmy się z uczniami szkoły podstawowej, aby zapoznać ich z tajnikami biblioteki. Kolejne dwa spotkania poświeciłyśmy na rozmowy o wytęsknionej wiośnie - mimo, że zawita do nas dopiero 21 marca, my jesteśmy już gotowe!

We wtorek 4 marca odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie. Po tej wizycie na pewno zapamiętają jak dbać o książki i jak odnaleźć się w naszej filii. Poznały również historię Wypożyczalnia skrzydełOpowieść o magii czytania Iwony Pietrzak-Płachty. Na zakończenie nasi goście wykonali własne książki obrazkowe.

W środę 5 marca miałyśmy przyjemność gościć uczniów Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie. Na podstawie samodzielnie przeczytanych zagadek przypomnieli sobie podstawowe informacje dotyczące zbliżającej się wiosny. Po wysłuchaniu opowiadania Marzanna z książki Renaty Piątkowskiej Gdyby jajko mogło mówić wykonali zielone żabki z rolek.

W czwartek 6 marca bawiłyśmy się z przedszkolakami z Patryka. Nasi goście układali puzzle z biedronkami i zajrzeli do wiosennego ogródka. Po odczytaniu książki Sekret małego nasionka autorstwa Cynthii Schumerth przedszkolaki wykonały kolorowe kwiatki.

Dziękujemy wszystkim gościom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych spotkań.

czwartek, 27 lutego 2025

O emocjach wiemy już naprawdę dużo!

To już końcówka lutego, jak ten czas szybko mija! Zwłaszcza wtedy, kiedy możemy bawić się z naszymi najmłodszymi czytelnikami. To również koniec zajęć o emocjach, przynajmniej w najbliższym czasie. W tym tygodniu  odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków. 

We wtorek 25 lutego dzieci z Przedszkola Junior Academy spotkały się z bohaterem książki Anny Llenas Kolorowym Potworem i powtórzyły wszystkie najważniejsze informacje o emocjach. Ich głównym zadaniem było rozwiązanie wszystkich zagadek zostawionych przez potwora i odnalezienie go w naszej czytelni. Na sam koniec wspólnie wykonaliśmy małe kolorowe potworki.

W czwartek 27 lutego odwiedziły nas przedszkolaki z Delfinka. Razem z nimi odkrywaliśmy tajemnice emocji. Nasi goście tworzyli pajęczynę uczuć przekazując sobie miłe słowa. Poznali również piękną i wzruszającą opowieść Serce olbrzyma o chłopcu imieniem Tom i olbrzymie Abramie autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyłyśmy wykonując kolorowe serca.

Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

poniedziałek, 24 lutego 2025

Podróże małe i duże...


W ostatnią sobotę karnawału wybraliśmy się w podróż do Wenecji. Po locie samolotem zwiedziliśmy do miasto na wodzie, czytając książkę Oto jest Wenecja Miroslava Šašek. Wiemy już, że ulicami Wenecji są kanały, a poruszać się można tam tylko łódkami. Nauczyliśmy się też zwrotów w języku włoskim i upiekliśmy włoską pizzę. Po zabawach wyruszyliśmy do czytelni, by stworzyć weneckie maski. 

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

piątek, 21 lutego 2025

Klika słów o uczuciach...



Za nami kolejny tydzień pełen emocji. W tym tygodniu Biblioteka Pieczewo gościła w swoich progach dwie grupy przedszkolaków. Na wtorkowych zajęciach wraz z Przedszkolem nr 9 w Olsztynie rozmawialiśmy o tym, że każde z uczuć jest ważne, chociaż nie wszystkie lubimy. Przedszkolaki wysłuchały także głośnego czytania opowiadania Serce Olbrzyma autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, podczas których stworzyliśmy drzewo dobrych myśli.

W czwartkowy poranek odwiedziły nas maluchy z Przedszkola "Junior Academy" w Olsztynie. Wspólnie spędzony czas poświęciliśmy na rozmowę o emocjach. W ich nazwaniu pomogła nam książka Kolorowy potwór Anny Llenas. Przedszkolaki wzięły także udział w bibliotecznej grze terenowej, która pomogła nam utrwalić wiedzę zdobytą podczas zajęć. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, tworząc własne kolorowe potwory.

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

sobota, 15 lutego 2025

Zajęcia dla dzieci



Serdecznie zapraszamy na wspólną podróż do Wenecji. 

Zajęcia odbędą się 22 lutego (sobota) o godz. 11:00.

Wstęp na zajęcia wolny.

piątek, 14 lutego 2025

Emocje w Bibliotece na Pieczewie...



W Walentynki dzielimy się z Wami spotkaniami, podczas których poświęciliśmy chwilę naszym emocjom. W tym tygodniu gościłyśmy dwie grupy przedszkolaków, z którymi poruszyłyśmy ten ważny temat.

W środę 12 lutego odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Patryk w Olsztynie. Wspólnie przeczytaliśmy Kolorowego Potwora autorstwa Anny Llenas i dokładnie omówiliśmy emocje takie jak radość, smutek, spokój, strach, złość i miłość. Następnie nasi goście wybrali się na spacer po bibliotece, aby odszukać zostawione przez Potwora listy i wykonać jego zadania.

Na spotkaniu 13 lutego bawiłyśmy się z przedszkolakami z Przedszkola Jacek i Agatka w Olsztynie. Tym razem nasi goście poznali historię o Sercu olbrzyma spisaną przez Hollie Hughes. Dzieci stworzyły pajęczynę dobrych myśli, omawiały przyjemne i nieprzyjemne emocje, próbowały odgadnąć co skrywa tajemnicze pudełko oraz swoją mimiką przedstawiały różne uczucia.

Obie grupy wykonały również prace plastyczne - kolorowe potworki z papieru oraz wyjątkowe kartki walentynkowe.

Dziękujemy naszym gościom za wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obu spotkań.

poniedziałek, 10 lutego 2025

Mgłą malowane - wystawa malarstwa Izabeli Chomickiej

 


Zapraszamy na wystawę prac Izabeli Chomickiej. Artystka jest członkiem grupy malarskiej „To My”, działającą przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzoną przez prof. Marka Szczęsnego.
Izabela Chomicka specjalizuje się w szkicach ołówkiem, węglem oraz suchymi pastelami, a swoje obrazy w grupie „To MY” tworzy od 2007 roku. Prace Pani Izabeli w wyraźny sposób korespondują z poezją, która jest kolejną pasją artystki. Każdy z prezentowanych na wystawie obrazów opatrzony został utworem literackim. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wspólnego pochylenia się nad sztuką. Na zachętę dzielimy się jednym z wierszy artystki:
Dom mój widać w mgłach nocy.
Wyczekiwany,
Pełen tajemnej mocy,
z której czerpię pełną duszą
życie swe.
- A jego nie skruszą
Drobiazgi tego świata.
On jest twardy
I tylko MÓJ!
Efekty rozwoju artystycznego Izabeli Chomickiej można podziwiać w czytelni pieczewskiej filii do 15 marca. Wstęp wolny.

czwartek, 6 lutego 2025

Serce Olbrzyma - Ferie w bibliotece


Za nami ostatnie spotkanie zorganizowane podczas zimowych ferii. W ten czwartkowy poranek poznaliśmy historię pewnego olbrzyma, imieniem Ab, który poszukiwał swojej mamy. W tej wędrówce pomógł mu mały chłopiec imieniem Tom. Krótka opowieść o dwóch chłopcach była pełna skrajnych emocji, które skłoniły nas do rozmowy. W naszym Trzynastkowym kąciku znalazło się też tajemnicze pudełko, które skrywało w sobie pluszowe serce. To właśnie w nich znajdują się wszystkie nasze uczucia. Mieliśmy też możliwość stworzenia pajęczyny dobrych myśli, pokazania emocji w mimice, a także zamienić się w radosnego kangurka, czy też groźnego niedźwiedzia. Nasze spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznym.

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

wtorek, 4 lutego 2025

W dziczy. Jak przestałem się bać? - Ferie w bibliotece

Dziś z najmłodszymi czytelnikami rozmawialiśmy na temat strachu. Wspólnie odnaleźliśmy kilka sposobów na oswojenie strachów i tak, jak bohater książki W dziczy. Jak przestałem się bać Steve'a McCarthy'ego wybraliśmy się na wyprawę w nieznane. Nasi goście mieli również okazję wykonać własne obozowiska z papieru.

Wszystkim uczestnikom dzisiejszej zabawy serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

poniedziałek, 3 lutego 2025

Biblioteka Pieczewo poleca...

 


Dziś ostatnia porcja ubiegłorocznych poleceń w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. Tym razem stosik do czytania od naszej koleżanki Ani. 🙂📚
________________________
1️⃣ Cykl o Medei Stainbart, bohaterki książek Magdy Knedler | Wydawnictwo Zwierciadło - autorka przedstawia nam trudne losy młodej dziewczyny o niezwykłym imieniu. Medea już od najmłodszych lat zmaga się z trudnościami losu. Akcja książek dzieje się w Bresalu i okolicach, tuż przed I wojną światową i w trakcie jej trwania. Niedoceniana autorka wśród naszych czytelników, a warto przeczytać jej książki. ☝
2️⃣Klątwa pramatki”, Joanna Miszczuk | Prószyński i S-ka - autorka po 12 latach wraca do cyklu „Sekrety dziedzictwa”, dopisując czwarty tom. Obdarzona mocami dziedziczonymi po prababkach, Kamila stara się rozwikłać i poznać losy swoich przodków, żeby nauczyć się żyć z tym, co jej ofiarowano. Pomagać jej będą matka i babcia oraz cała rzesza przyjaciół. Polecam wybrać się w tę podróż, by poznać sekret dziedzictwa. Świetnie napisana, wciągająca historia. Jeśli nie czytałeś/nie czytałaś tej sagi, gorąco ją polecam.
3️⃣ Cykl z Robertem Foksem, bohaterem książek Macieja Kaźmierczaka | Wydawnictwo MUZA SA - doskonale napisane kryminały, dla czytelników o mocnych nerwach. Każda sprawa jest nietuzinkowa, a akcja w książkach wciąga czytelnika w taki sposób, że nie da się od nich oderwać. Polecam wszystkie trzy tomy, które warto czytać po kolei: „Pomsta”, „Skowyt” i „Larwy”.
4️⃣ „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu”, Elżbieta Jodko-Kula | Prószyński i S-ka - autorka przedstawia losy trójki przyjaciół - młodych mężczyzn, którzy są na początku swej drogi życiowej. Gdy mają rozpocząć wyczekiwaną naukę w ukochanym Wilnie dosięga ich burzliwy okres wojny. Droga trójki przyjaciół się rozchodzi i chociaż każdy z nich walczy w podziemiu, nie dane będzie im się już spotkać. Pani Elżbieta Jodko-Kula zabiera nas w podróż na Kresy objęte burzliwymi czasami, gdzie karty już dawno zostały rozdane, chociaż nasi bohaterowie nadal walczą o wolną Polskę. Doskonale napisana książka, która oparta jest na faktach. Polecam gorąco.
5️⃣ „Lato '69”, Elin Hilderbrand | Poradnia K Wydawnictwo - jest to kolejna bardzo dobrze napisana książka przez Elin Hilderbrand, która trafiła w moje ręce. Czytałam ją z zapartym tchem, by dowiedzieć się, jak potoczą się losy rodziny Levin. Rok 1969 jest rokiem wielkich zmian w ich życiu. Jest to lato pierwszego lotu na Księżyc, wojny w Wietnamie, protestów antywojennych i feministycznych. Lato, w którym nasze bohaterki dorosną, zakochają się po raz pierwszy, zdradzą skrywane przez lata sekrety. Pięknie napisana książka, którą gorąco Wam polecam.
Każda z tych książek dostępna jest w naszej filii.

sobota, 1 lutego 2025

Zimowe opowieści



Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych, który zakończyliśmy wyjątkowym spotkaniem.

Dziś na zajęciach gościliśmy 1 Olsztyńską Drużynę Harcerek "Galaxis". Dziewczyny opowiedziały nam o harcerstwie, o prawach, zdobywaniu sprawności, przeczytały dzieciom książkę i nauczyły harcerskich pląsów. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy zimowe miasto nocą - prace powstałe na warsztatach możecie obejrzeć w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. 😊❄️🌃

Dziękujemy Wam za te sobotnie zabawy, a już w następnym tygodniu spotykamy się we wtorek oraz w czwartek o godz.11.00. Wstęp na warsztaty jest wolny. Zapraszamy! 📚🤗