Wiemy już, po jakie książki najchętniej sięgaliście z naszych półek w ubiegłym roku ranking 2024 znajdziecie na stronie Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Dziś chciałybyśmy się z Wami podzielić naszymi literackimi polecajkami. Co nas zachwyciło w ostatnich miesiącach, do których książek wracamy pamięcią? I najważniejsze - znajdziecie te tytuły w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie.
__________________
"Wszystko na darmo", Walter Kempowski | ArtRage - Prusy Wschodnie, 1945, Armia Czerwona u bram. Kempowski stworzył wybitny obraz klęski kulturowej, materialnej, ale przede wszystkim moralnej własnego narodu w Prusach Wschodnich. To obraz tragiczny, ale nie pozbawiony dystansu i sarkazmu. Lekcja historii, której nie poznamy w szkole czy z podręczników, a właśnie poprzez wiarygodny literacki opis tych, którzy musieli odejść, aby inni mogli nadejść.
"Król Warmii i Saturna", Joanna Wilengowska | Wydawnictwo Czarne - wielki powrót olsztyńskiej pisarki, która przez ostatnie lata dała nam się poznać jako świetna dziennikarka głęboko osadzona w kulturze regionu. Za swoją najnowszą książkę została nominowana do Paszportów POLITYKI. Ważny tekst: o Warmii, tożsamości, przemijaniu. Portret nie tylko miejsca, z którego wyrośliśmy, ale i niezwykle barwny portret rodzinny.
"To jest mój dom", Dörte Hansen | Wydawnictwo Sonia Draga - kolejna odsłona trudnej historii Prus Wschodnich. Tym razem od strony Starego Kraju (Niemcy, wiejskie okolice Hamburga). Mamy stary dom halowy z pruskim murem i dwie historie kobiet. Tej, która przybyła w 1945 r. jako mała dziewczynka, uciekając z Prus przed Armią Czerwoną, zwana z pogardą "polaczkowym dzieckiem". Jest też ta druga - rozwiedziona, samotna matka, wciąż szukająca swojego miejsca. Obie tak sobie obce, a jednak tak bardzo bliskie.
"Nocami krzyczą sarny", Katarzyna Zyskowska | Wydawnictwo Znak - tym razem Góry Sowie i bolesna historia w tle. Pisarka, która wraca po wielu latach do domu babci, mierząc się z przeszłością nie tylko swoją, ale i kobiet, które żyły na tych terenach pod koniec wojny.
"Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy", Maciej Pisuk | Wydawnictwo Cyranka - w tym niepozornym objętościowo reportażu Pisuk oddaje głos mieszkańcom ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze, gdzie alkohol, przemoc, narkotyki nie są tłem, a podstawą ich historii. Nie ma tu wtrąceń czy komentarzy, jest tylko czysta opowieść o brudnej rzeczywistości.
Nie są to "łatwe" lektury, ale może właśnie dlatego wciąż są w pamięci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz