czwartek, 27 lutego 2025

O emocjach wiemy już naprawdę dużo!

To już końcówka lutego, jak ten czas szybko mija! Zwłaszcza wtedy, kiedy możemy bawić się z naszymi najmłodszymi czytelnikami. To również koniec zajęć o emocjach, przynajmniej w najbliższym czasie. W tym tygodniu  odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków. 

We wtorek 25 lutego dzieci z Przedszkola Junior Academy spotkały się z bohaterem książki Anny Llenas Kolorowym Potworem i powtórzyły wszystkie najważniejsze informacje o emocjach. Ich głównym zadaniem było rozwiązanie wszystkich zagadek zostawionych przez potwora i odnalezienie go w naszej czytelni. Na sam koniec wspólnie wykonaliśmy małe kolorowe potworki.

W czwartek 27 lutego odwiedziły nas przedszkolaki z Delfinka. Razem z nimi odkrywaliśmy tajemnice emocji. Nasi goście tworzyli pajęczynę uczuć przekazując sobie miłe słowa. Poznali również piękną i wzruszającą opowieść Serce olbrzyma o chłopcu imieniem Tom i olbrzymie Abramie autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyłyśmy wykonując kolorowe serca.

Dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

poniedziałek, 24 lutego 2025

Podróże małe i duże...


W ostatnią sobotę karnawału wybraliśmy się w podróż do Wenecji. Po locie samolotem zwiedziliśmy do miasto na wodzie, czytając książkę Oto jest Wenecja Miroslava Šašek. Wiemy już, że ulicami Wenecji są kanały, a poruszać się można tam tylko łódkami. Nauczyliśmy się też zwrotów w języku włoskim i upiekliśmy włoską pizzę. Po zabawach wyruszyliśmy do czytelni, by stworzyć weneckie maski. 

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

piątek, 21 lutego 2025

Klika słów o uczuciach...



Za nami kolejny tydzień pełen emocji. W tym tygodniu Biblioteka Pieczewo gościła w swoich progach dwie grupy przedszkolaków. Na wtorkowych zajęciach wraz z Przedszkolem nr 9 w Olsztynie rozmawialiśmy o tym, że każde z uczuć jest ważne, chociaż nie wszystkie lubimy. Przedszkolaki wysłuchały także głośnego czytania opowiadania Serce Olbrzyma autorstwa Hollie Hughes. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, podczas których stworzyliśmy drzewo dobrych myśli.

W czwartkowy poranek odwiedziły nas maluchy z Przedszkola "Junior Academy" w Olsztynie. Wspólnie spędzony czas poświęciliśmy na rozmowę o emocjach. W ich nazwaniu pomogła nam książka Kolorowy potwór Anny Llenas. Przedszkolaki wzięły także udział w bibliotecznej grze terenowej, która pomogła nam utrwalić wiedzę zdobytą podczas zajęć. Spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznymi, tworząc własne kolorowe potwory.

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

sobota, 15 lutego 2025

Zajęcia dla dzieci



Serdecznie zapraszamy na wspólną podróż do Wenecji. 

Zajęcia odbędą się 22 lutego (sobota) o godz. 11:00.

Wstęp na zajęcia wolny.

piątek, 14 lutego 2025

Emocje w Bibliotece na Pieczewie...



W Walentynki dzielimy się z Wami spotkaniami, podczas których poświęciliśmy chwilę naszym emocjom. W tym tygodniu gościłyśmy dwie grupy przedszkolaków, z którymi poruszyłyśmy ten ważny temat.

W środę 12 lutego odwiedziły nas dzieci z Przedszkola Patryk w Olsztynie. Wspólnie przeczytaliśmy Kolorowego Potwora autorstwa Anny Llenas i dokładnie omówiliśmy emocje takie jak radość, smutek, spokój, strach, złość i miłość. Następnie nasi goście wybrali się na spacer po bibliotece, aby odszukać zostawione przez Potwora listy i wykonać jego zadania.

Na spotkaniu 13 lutego bawiłyśmy się z przedszkolakami z Przedszkola Jacek i Agatka w Olsztynie. Tym razem nasi goście poznali historię o Sercu olbrzyma spisaną przez Hollie Hughes. Dzieci stworzyły pajęczynę dobrych myśli, omawiały przyjemne i nieprzyjemne emocje, próbowały odgadnąć co skrywa tajemnicze pudełko oraz swoją mimiką przedstawiały różne uczucia.

Obie grupy wykonały również prace plastyczne - kolorowe potworki z papieru oraz wyjątkowe kartki walentynkowe.

Dziękujemy naszym gościom za wspaniałą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obu spotkań.

poniedziałek, 10 lutego 2025

Mgłą malowane - wystawa malarstwa Izabeli Chomickiej

 


Zapraszamy na wystawę prac Izabeli Chomickiej. Artystka jest członkiem grupy malarskiej „To My”, działającą przy Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzoną przez prof. Marka Szczęsnego.
Izabela Chomicka specjalizuje się w szkicach ołówkiem, węglem oraz suchymi pastelami, a swoje obrazy w grupie „To MY” tworzy od 2007 roku. Prace Pani Izabeli w wyraźny sposób korespondują z poezją, która jest kolejną pasją artystki. Każdy z prezentowanych na wystawie obrazów opatrzony został utworem literackim. Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wspólnego pochylenia się nad sztuką. Na zachętę dzielimy się jednym z wierszy artystki:
Dom mój widać w mgłach nocy.
Wyczekiwany,
Pełen tajemnej mocy,
z której czerpię pełną duszą
życie swe.
- A jego nie skruszą
Drobiazgi tego świata.
On jest twardy
I tylko MÓJ!
Efekty rozwoju artystycznego Izabeli Chomickiej można podziwiać w czytelni pieczewskiej filii do 15 marca. Wstęp wolny.

czwartek, 6 lutego 2025

Serce Olbrzyma - Ferie w bibliotece


Za nami ostatnie spotkanie zorganizowane podczas zimowych ferii. W ten czwartkowy poranek poznaliśmy historię pewnego olbrzyma, imieniem Ab, który poszukiwał swojej mamy. W tej wędrówce pomógł mu mały chłopiec imieniem Tom. Krótka opowieść o dwóch chłopcach była pełna skrajnych emocji, które skłoniły nas do rozmowy. W naszym Trzynastkowym kąciku znalazło się też tajemnicze pudełko, które skrywało w sobie pluszowe serce. To właśnie w nich znajdują się wszystkie nasze uczucia. Mieliśmy też możliwość stworzenia pajęczyny dobrych myśli, pokazania emocji w mimice, a także zamienić się w radosnego kangurka, czy też groźnego niedźwiedzia. Nasze spotkanie zakończyliśmy warsztatami plastycznym.

Dzieciom dziękujemy za odwiedziny i wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.

wtorek, 4 lutego 2025

W dziczy. Jak przestałem się bać? - Ferie w bibliotece

Dziś z najmłodszymi czytelnikami rozmawialiśmy na temat strachu. Wspólnie odnaleźliśmy kilka sposobów na oswojenie strachów i tak, jak bohater książki W dziczy. Jak przestałem się bać Steve'a McCarthy'ego wybraliśmy się na wyprawę w nieznane. Nasi goście mieli również okazję wykonać własne obozowiska z papieru.

Wszystkim uczestnikom dzisiejszej zabawy serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

poniedziałek, 3 lutego 2025

Biblioteka Pieczewo poleca...

 


Dziś ostatnia porcja ubiegłorocznych poleceń w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. Tym razem stosik do czytania od naszej koleżanki Ani. 🙂📚
________________________
1️⃣ Cykl o Medei Stainbart, bohaterki książek Magdy Knedler | Wydawnictwo Zwierciadło - autorka przedstawia nam trudne losy młodej dziewczyny o niezwykłym imieniu. Medea już od najmłodszych lat zmaga się z trudnościami losu. Akcja książek dzieje się w Bresalu i okolicach, tuż przed I wojną światową i w trakcie jej trwania. Niedoceniana autorka wśród naszych czytelników, a warto przeczytać jej książki. ☝
2️⃣Klątwa pramatki”, Joanna Miszczuk | Prószyński i S-ka - autorka po 12 latach wraca do cyklu „Sekrety dziedzictwa”, dopisując czwarty tom. Obdarzona mocami dziedziczonymi po prababkach, Kamila stara się rozwikłać i poznać losy swoich przodków, żeby nauczyć się żyć z tym, co jej ofiarowano. Pomagać jej będą matka i babcia oraz cała rzesza przyjaciół. Polecam wybrać się w tę podróż, by poznać sekret dziedzictwa. Świetnie napisana, wciągająca historia. Jeśli nie czytałeś/nie czytałaś tej sagi, gorąco ją polecam.
3️⃣ Cykl z Robertem Foksem, bohaterem książek Macieja Kaźmierczaka | Wydawnictwo MUZA SA - doskonale napisane kryminały, dla czytelników o mocnych nerwach. Każda sprawa jest nietuzinkowa, a akcja w książkach wciąga czytelnika w taki sposób, że nie da się od nich oderwać. Polecam wszystkie trzy tomy, które warto czytać po kolei: „Pomsta”, „Skowyt” i „Larwy”.
4️⃣ „Rozstajne drogi. Nie ma powrotu do domu”, Elżbieta Jodko-Kula | Prószyński i S-ka - autorka przedstawia losy trójki przyjaciół - młodych mężczyzn, którzy są na początku swej drogi życiowej. Gdy mają rozpocząć wyczekiwaną naukę w ukochanym Wilnie dosięga ich burzliwy okres wojny. Droga trójki przyjaciół się rozchodzi i chociaż każdy z nich walczy w podziemiu, nie dane będzie im się już spotkać. Pani Elżbieta Jodko-Kula zabiera nas w podróż na Kresy objęte burzliwymi czasami, gdzie karty już dawno zostały rozdane, chociaż nasi bohaterowie nadal walczą o wolną Polskę. Doskonale napisana książka, która oparta jest na faktach. Polecam gorąco.
5️⃣ „Lato '69”, Elin Hilderbrand | Poradnia K Wydawnictwo - jest to kolejna bardzo dobrze napisana książka przez Elin Hilderbrand, która trafiła w moje ręce. Czytałam ją z zapartym tchem, by dowiedzieć się, jak potoczą się losy rodziny Levin. Rok 1969 jest rokiem wielkich zmian w ich życiu. Jest to lato pierwszego lotu na Księżyc, wojny w Wietnamie, protestów antywojennych i feministycznych. Lato, w którym nasze bohaterki dorosną, zakochają się po raz pierwszy, zdradzą skrywane przez lata sekrety. Pięknie napisana książka, którą gorąco Wam polecam.
Każda z tych książek dostępna jest w naszej filii.

sobota, 1 lutego 2025

Zimowe opowieści



Za nami pierwszy tydzień ferii zimowych, który zakończyliśmy wyjątkowym spotkaniem.

Dziś na zajęciach gościliśmy 1 Olsztyńską Drużynę Harcerek "Galaxis". Dziewczyny opowiedziały nam o harcerstwie, o prawach, zdobywaniu sprawności, przeczytały dzieciom książkę i nauczyły harcerskich pląsów. Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy zimowe miasto nocą - prace powstałe na warsztatach możecie obejrzeć w Biblioteka Pieczewo - filia nr 13 MBP w Olsztynie. 😊❄️🌃

Dziękujemy Wam za te sobotnie zabawy, a już w następnym tygodniu spotykamy się we wtorek oraz w czwartek o godz.11.00. Wstęp na warsztaty jest wolny. Zapraszamy! 📚🤗