poniedziałek, 24 czerwca 2013

Akademia Rękodzieła

          Na kolejnych zajęciach Akademii Rękodzieła zajmiemy się nową techniką, jaką jest quilling. Nazwa pochodzi od angielskiego quill, czyli nawijać na pióro i jest to rodzaj papieroplastyki. Z wąskich pasków papieru, odpowiednio zwiniętych i uformowanych tworzy się różnego rodzaju ozdoby.
         Quilling prawdopodobnie wywodzi od jubilerskiej techniki filigranu, dlatego często nazywany jest papierowym filigranem. Sztuka ta powstała w Europie pod koniec XIV i na początku XV wieku. Rzemiosłem tym ozdabiano księgi, wykonywano różnego rodzaju ornamenty, czy też medaliony. W XVIII i XIX wieku kolorowy papier był dość drogi, dlatego sztuką tą zajmowały się wyłącznie damy z wyższych sfer. Obecnie technika ta jest wyjątkowo popularna i ma coraz więcej zwolenników. W Korei Południowej quilling znajduje się nawet w programie szkolnym, ponieważ znany jest jako sztuka, która uspokaja, niweluje agresję, uwrażliwia i rozwija wyobraźnię dzieci. Ze zwykłego zrolowanego papieru można wyczarować naprawdę piękne rzeczy. Za pomocą quillingu można ozdobić ramki na zdjęcia, kartki albumów, kartki okolicznościowe, a nawet stworzyć biżuterię.
          My, z racji tego, iż będą to pierwsze zajęcia z quillingu, postanowiliśmy wykonać kwiaty. Osoby zainteresowane prosimy o przyniesienie następujących materiałów:
  • długa wykałaczka;
  • klej magiczny;
  • paski do quillingu (czerwony, zielony, żółty).
 
   Ponadto chcielibyśmy poinformować, że w wakacje zajęcia Akademii Rękodzieła będą się odbywać CO DWA TYGODNIE.         A oto kilka propozycji wykorzystania tej techniki:

(źródło: deviantart.com)

 (źródło: www.zszywka.pl)

(źródło: www.craftingcreatures.wordpress.com)

 (źródło: www.czasnawnetrze.pl)

Prześlij komentarz