poniedziałek, 11 marca 2013

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...

         Aż nie chce się wierzyć, że jeszcze teraz istnieje poważny problem dbałości o higienę jamy ustnej wśród maluchów! Niestety częste błędy i zaniedbania, wynikające z lenistwa, w konsekwencji mogą prowadzić do niemiłych przeżyć naszych pociech. Wydawałoby się, że pogląd, iż o zęby mleczne nie warto dbać, bo przecież i tak wypadną, jest już historią. O zgrozo, nie! Przerażeni tymi doniesieniami, postanowiliśmy ostatnie spotkanie Klubu Moli Książkowych (sobota, 9.03.2013 r.) poświęcić temu problemowi.
         Z własnego doświadczenia wiemy, jak ważnym wydarzeniem w życiu każdego malucha jest moment, w którym zaczyna się chwiać pierwszy ząbek. Wtedy zazwyczaj dzielny przedszkolak chowa swój skarb pod poduszkę. Następnie podczas snu odwiedza go Wróżka Zębuszka, która w magiczny sposób zabiera wyrwanego zęba, pozostawiając jakąś niespodziankę... Jednak zanim dojdzie do tego bajecznego zakończenia, nasza pociecha powinna już o wiele wcześniej rozpocząć przygotowania do tego doniosłego zdarzenia. I to na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność wtajemniczenia dziecka w historię zdrowego uśmiechu :). 
        Jako pomoc może posłużyć nam książka Moje zęby: dlaczego są i jak należy o nie dbać? autorstwa Iwony Randunz i Thomasa Rohnera. Jej lektura w obrazowy i zrozumiały sposób odpowie na pytania najczęściej zadawane przez maluchy. My również na wspomnianym spotkaniu posłużyliśmy się tą książką, aby wytłumaczyć naszym małym czytelnikom, jak ważna jest dbałość o nasze zęby. Oprócz wspólnego czytania, obejrzeliśmy również bajkę Bolek i Lolek: chory ząb. Na koniec zaś wykonaliśmy kubek na szczotki. Zabawa jak zwykle była wyśmienita :).
Prześlij komentarz