czwartek, 26 września 2013

NIE WOLNO CI TEGO CZYTAĆ!

"BUSZUJĄCY W ZBOŻU" J. D. SALINGERA


        Powieść amerykańskiego pisarza J. D. Salingera, po raz pierwszy opublikowana w 1951 roku. Zaraz po wydaniu stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych.
       W 1957 roku australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. Buszującego w zbożu, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. Ponadto w latach 1961 - 1982 powieść była zakazywana w szkołach i amerykańskich bibliotekach.
       Co było w niej tak skandalicznego? Otóż kontrowersje wzbudzał wulgarny język, nawiązania seksualne, dewaluacja wartości rodziny, promocja alkoholu, papierosów i rozwiązłości.
       Powieść opowiada historię Holdena Caulfielda, który w przeddzień Bożego Narodzenia ucieka ze szkoły i błąka się po ulicach Nowego Jorku. Zbuntowany nastolatek nie zgadza się na świat dorosłych, w którym widzi tylko fałsz i zwyrodnienie. Holden nie chce być dorosłym. To dzieci są dla niego uosobieniem niewinności i autentyzmu.
       Obecnie ta "niepoprawna" książka znajduje się na liście lektur we wszystkich anglojęzycznych krajach, a od pierwszego wydania rozeszła się w około 65 milionach egzemplarzy!
Prześlij komentarz