piątek, 27 września 2013

NIE WOLNO CI TEGO CZYTAĆ!

"RZEŹNIA NUMER PIĘĆ"
KURTA VONNEGUTA         Powieść, wydana po raz pierwszy w 1969 roku, uznana została za najbardziej znaczącą pracę Vonneguta. Łączy w sobie opis autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej (np. bombardowanie Drezna) z elementami absurdu, satyry i science fiction.
        Dzieło Vonneguta budziło wiele kontrowersji, dlatego było wielokrotnie poddawane próbom cenzury. W czasach, kiedy książka została wydana, bombardowanie Drezna było wydarzeniem nieznanym szerszej opinii publicznej. Jej publikacja przyczyniła się do poszerzenia świadomości na temat bombardowania oraz sprowokowała do dyskusji nad jego zasadnością.
       Powieść była przez jakiś czas usunięta z programu nauczania oraz z bibliotek w Stanach Zjednoczonych, głównie za obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność oraz niepatriotyczny obraz wojny. W 1973 roku w Południowej Dakocie i w Michigan była nawet palona z powodu odniesień do kwestii religii (określono ją "narzędziem szatana"). W 2011 roku zaś została oficjalnie zakazana przez Republic High School w Missouri, na co Biblioteka Pamięci Kurta Vonneguta odpowiedziała wysyłając 150 darmowych egzemplarzy tamtejszym uczniom.
Prześlij komentarz