środa, 24 września 2014

Nie wolno Ci tego czytać!

       
          Na początku tygodnia wspominaliśmy o trwającym "książkowym" święcie - Tygodniu Zakazanych Książek. Podobnie, jak w roku ubiegłym, przygotowaliśmy dla Was wystawę "niepoprawnych" tytułów. Zależało nam, aby zaprezentować Wam coś nowego: "Lolita" Nabokova, Biblia, czy "Buszujący w zbożu" Salingera to pozycje dobrze znane. Dlatego dziś z naszej bibliotecznej półki "wyłowiliśmy" klasyka. Jakiego? Przekonajcie się sami.

"PANI BOVARY" 
GUSTAWA FLAUBERTA         Dlaczego Flaubert? Proste - zapisał się w historii literatury jako jeden z najważniejszych europejskich pisarzy XIX wieku. Natomiast powieść "Pani Bovary", wydana w 1857 roku, jest idealnym przykładem powieści realistyczno-psychologicznej, której tytuł powinien znać każdy miłośnik literatury.
         Flaubert opowiada historię miłości naiwnego wdowca, doktora Karola Bovary'ego  do pozornie skromnej i cnotliwej córki swego pacjenta, Emmy Rouault. To tak w dużym skrócie. Jednak wątek miłosny to tylko przyczynek do ukazania upadku kobiety już w chwili wstąpienia w związek małżeński. To również wyraz niechęci pisarza do klasy mieszczańskiej i wartości, jakie ta wyznawała. To, jak ważne miejsce w literaturze zajmuje powieść Flauberta, świadczy już fakt zakorzenionego w naszej świadomości pojęcia "bowaryzm". Jest to termin pochodzący od nazwiska głównej bohaterki i według "Słownika terminów literackich" oznacza "tworzenie fikcyjno-życzeniowej wizji własnej osoby, widzenie siebie jako kogoś innego”. Prościej: określa kobietę nieszczęśliwą, znudzoną i rozczarowaną swym życiem, uciekającą w świat marzeń i fantazji.
         Książka wstrząsnęła ówczesną Francją na tyle, że zarówno autor, jak i wydawca, zostali posądzeni o nieposzanowanie moralności publicznej i religii. Flauberta posądzono o szerzenie cudzołóstwa, nazywając go pornografem.
         Chyba nie musimy dodawać, że ta ożywiona dyskusja społeczna przyczyniła się do ogromnej popularności dzieła - już pierwszego dnia obecności na rynku, książka stała się bestsellerem... 

Mia Wasikowska w roli głównej. 
Ekranizacja z 2014 roku.
(źródło: www.variety.com)

Ekranizacja z 2000 roku.
(źródło: www.filmweb.pl) 

Jennifer Jones jako Pani Bovary.
Ekranizacja z 1949 roku.
(źródło: www.fr.wikipedia.org)
Prześlij komentarz