sobota, 27 września 2014

Nie wolno Ci tego czytać!


         Dziś, w ostatnim dniu Tygodnia Zakazanych Książek, chcielibyśmy zaprezentować Wam powieść Kena Keseya pt. "Lot nad kukułczym gniazdem". Książka, wydana w 1962 roku, do dziś chętnie jest wypożyczana i czytana przez naszych Czytelników. Co więcej, w 2005 roku została uznana przez Magazyn "Time" za jedną z najlepszych powieści anglojęzycznych. Jednak nie bez przyczyny piszemy o niej dziś, w ostatnim dniu naszego "książkowego" święta. Powieść Keseya nie zawsze cieszyła się taką popularnością. Może inaczej - cieszyła się, ale złą sławą. Zanim przejdziemy do jej "niepoprawnej strony", to parę słów o samej książce.

         "Lot nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya to powieść o zniewoleniu i tęsknocie za wolnością. Autor ukazał hermetyczny świat szpitala psychiatrycznego, z jego zasadami oraz  hierarchią wśród pacjentów i personelu. Ponadto obnażył i potępił nieludzkie praktyki stosowane w zakładach dla osób psychicznie chorych.
         Wydawałoby się, że poruszona problematyka powinna przemawiać do czytelnika, wzbudzając w nim współczucie oraz brak akceptacji dla takich terapii. Nic bardziej mylnego - książka została zakazana w wielu amerykańskich szkołach, głównie za wulgaryzmy, gloryfikację przestępczości oraz brutalne opisy. To wszystko miało przyczynić się do zepsucia młodzieży.
         Nie od dziś wiadomo, że nie ma lepszej promocji dla produktu, niż głośna dyskusja na jego temat. Podobnie było z dziełem Keseya - jest to jedna z pozycji, która wciąż cieszy się powodzeniem. Ekranizacja z roku 1975, z genialnym Jackiem Nicholsonem oraz pięcioma statuetkami Oscara, tylko zwiększyła zainteresowanie "zakazaną" powieścią.(źródło: www.filmweb.pl)

Książkę odnajdziecie oczywiście na bibliotecznych półkach Trzynastki. 
Zapraszamy!
Prześlij komentarz