środa, 7 stycznia 2015

Małgorzata Musierowicz i jej "Jeżycjada"

(źródło zdjęcia)

         Czy wiecie, że już za dwa dni, 9 stycznia będziemy świętować 70. urodziny Małgorzaty Musierowicz? Będziemy, bo Trzynastka nie zamierza przepuścić takiej okazji! :) 

         Czy jest ktoś wśród nas, kto nie zna jeszcze Jeżycjady Musierowicz? Jeśli tak, to koniecznie musi to nadrobić!

          Małgorzata Musierowicz jest autorką znanych książek dla dzieci i młodzieży. Ponadto jest ilustratorką i właśnie autorką wspomnianej Jeżycjady. Jest to cykl humorystycznych powieści dla dzieci i młodzieży, a ich nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają bohaterowie książek.

         Musierowicz była wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość, m.in. została Kawalerem Orderu Uśmiechu, otrzymała Złote Koziołki za powieść Kłamczucha, a w 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

         Prywatnie Małgorzata Musierowicz była siostrą Stanisława Barańczaka, którego z wielkim żalem pożegnaliśmy w grudniu. Barańczak był poetą, krytykiem literackim i wybitnym tłumaczem. To dzięki niemu czytamy dzieła Williama Szekspira, Emily Dickinson, czy Gerarda Manley'a Hopkinsa. 

         Z okazji zbliżających się urodzin Małgorzaty Musierowicz Trzynastka przygotowała wystawę książek, które wchodzą w skład cyklu Jeżycjada. Zapraszamy do przeglądania i wypożyczania. :)Prześlij komentarz